
Комисията масово изтегля искове и губи дела срещу ответници, осъдена е да плаща милиони за разноски и държавни такси
Отделената от тях институция за борба с корупцията отчита 79 обвиняеми
3,37 млн. лв. е отнетото престъпно имущество за 2024 г. с влезли в сила съдебни актове. Това е посочено в доклада на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), който е внесен за разглеждане в парламента, показа проверка на “24 часа”. Депутатите ще го приемат днес.
На фона на отнетото с решения на съда имущество за 3,3 млн. лв. бюджетът на КОНПИ е 5 пъти по-голям - близо 15 млн. лв.
През 2023 г. сумата на авоарите, отнети от бандити, е била три пъти по-голяма - 9,65 млн. лв., показва предишният доклад на КОНПИ, която по закон вече е отделена от Комисията за противодействие на корупцията (КПК), но имат общо ръководство с изтекъл мандат.
През 2023 г. КОНПИ е загубила дела за 10 пъти повече пари, отколкото е спечелила. За 2024 г. подобни данни липсват в документа, изпратен на депутатите. От съдебната практика е ясно, че
комисията масово губи дела срещу ответниците,
за което е осъдена да плаща огромни държавни такси.
Иначе за цялата 2024 г. КОНПИ е започнала 58 производства за отнемане на имущество на стойност 20 млн. лв. От тях обезпечени са 17 млн. лв.
През 2023 г. новите производства и стойността на исковете са били над два пъти повече - 122 броя за 53 млн. лв.
Една от причините комисията да отнема все по-малко имущество е тълкувателното решение на Върховния касационен съд от май 2023 г., с което не могат да се претендират суми и имоти, които вече са продадени или не са налични. Според КОНПИ това не е справедливо, защото някои от техните “клиенти” държат незаконните суми в банки, а други в брой, което няма как да се установи.
След това решение на ВКС от КОНПИ масово започнаха да изтеглят искове от съда или да ги редуцират, освен че губят огромна част от делата си и претенциите им не се уважават. За това обаче се дължат държавни такси. От комисията посочват, че са държавен орган и би трябвало това да са разходи от хазната.
“Съдебната практика възпрепятства ефективната защита на обществения интерес за постигане на основните цели на законодателството в борбата с незаконното забогатяване. С оглед направените изменения на исковете е налице
реалната опасност Комисията да бъде задължена да заплаща разноски в големи размери”,
пише в доклада ѝ.
Бюджетът на КОНПИ от 15 млн. лв., от който 96% са за заплати, няма да стигне за покриване на таксите и разноските по загубени дела и изтеглени искове. Приходите им са едва 40 хил. лв. За 2024 г. не е посочено, но за 2023 г. цифрите са повече от категорични. По спечелени от КОНПИ дела са им присъдени 200 хил. лв. разноски, а по загубени трябва да платят на ответниците и държавата общо 5 млн. лв. Комисията за противодействие на корупцията (КПК) отчита далеч повече приходи от дейността си в сравнение с КОНПИ - близо половин милион при същия бюджет от 15 млн. лв. Тази комисия се бори с корупцията, проверява декларациите на хората по високите етажи на властта, съгласува законопроекти и търси конфликти на интереси.
Обвиняеми за 2024 г. по линия на корупцията са 79 души. Сред тях са депутатът Джейхан Ибрямов, заловен с белязани 100 хил. лв. през октомври, бившата шефка на митниците Петя Банкова, обвиняема по делото за контрабандата, Румен Гайтански и издирваният Стоян Мавродиев по разследването за кредита от 150 млн. лв. от ББР.
Общо 820 сигнала са получили КПК през 2024 г. Работено е по 568 от тях. Анонимните са 128 и не са разглеждани, както е по закон. В други 132 нямало данни за престъпление.