
Всички дечица и туризмът - първи приоритети на депутатката, която мнозина обвиниха, че си прави реклама с бебето
Допустимо ли е жена да кърми на работа, особено ако тази работа е депутат? И да ходи в службата с детето си?
Будните граждани и техните народни представители зажужаха с коментари тази седмица, след като председателката на Народното събрание Наталия Киселова разказа как имало запитване от депутатка с бебе - може ли да взема детето си на работа. Доцентката смята да ѝ позволи, но обстановката сега била напрегната заради скандалите около МЕЧ (след като самата Киселова разпусна групата им и бе заплашена от лидера, но скандалът приключи с хепиенд). В крайна сметка шефката на НС остави разрешението за по-нататък.
Всъщност Лариса Савова не е искала да ходи ежедневно с 4-месечната си дъщеричка и да я кърми в пленарната зала, а попитала Киселова дали е разрешено в извънредни ситуации да я взема, ако няма кой да я гледа. Както беше с почти 24-часовото заседание при приемането на бюджета. Получила разбиране от всички свои колеги, разказа тя пред “24 часа”. В нейна подкрепа е и световният пример с жени като новозеландската премиерка Джасинда Арден, кърмила бебето си от парламентарната трибуна през 2018 г., австралийската депутатка Лариса Уотърс, шведската евродепутатка Джит Гутеланд, италианската ѝ колежка Личия Ранзули и пр. Има и български пример - като зам.-министър при царя Любка Качакова кърмеше в МС. Други пък побързаха да напишат в социалните мрежи, че и тя, както и западните ѝ колежки, търси популярност чрез майчинството.
Малката Чарлиз Екатерина е първото дете на Лариса и е причината тя да се върне у нас.
16 години е работила като мениджър на полетите
на дубайската компания “Емирейтс”, но когато разбира, че е бременна, решава, че е време да се прибере, защото държи детето ѝ да расте в България. Но се сблъсква с неприятната реалност. Първо с условията в болниците - споделя, че често дори частните са неприветливи и родилките не се чувстват добре там. С изненада разбира, че медици често насърчават жените не да раждат естествено, а със секцио. Споделя, че в Нидерландия майките са много по-обгрижвани и първата седмица жени им помагат с готвенето, предлага им се подходяща храна, помагат им с първи насоки как да кърмят и да се грижат за новороденото.
Изненадана е и че еднократната помощ за бебето е 320 лева. 100 лв. е пакет памперси, а една люлка е към 400 лева. Трябва да е поне 2-3 хиляди, разсъждава депутатката. Възмутена е и от ниското майчинство и липсата на места за повиване на бебета на обществени места. Затова именно грижата за децата поставя като основен свой приоритет в 51-ото НС. Савова е в комисията по демографската политика, подготвя и въпроси до здравния министър по темата.
Може да се каже, че малката Чарлиз Екатерина, кръстена на прадядо си Христо - по прякор Чарли, е парламентарно бебе. В края на 50-ото НС вече се забелязваше бременната фигура на Савова. Тя е част от “Величие”, където не я е поканил лидерът Ивелин Михайлов, а негов приближен. Но не е съгласна с нападките към атракциона му Исторически парк и кани всеки, който се съмнява в бизнеса му, да отиде и сам да прецени дали е финансова пирамида. Тя била там миналото лято. Иначе за първи път в миналия парламент попадна случайно - бе 2-а в листата от Смолян, но водачът се отказа от мястото си, защото жена му не искала да се местят в София. И така влезе следващата в списъка - Савова.
Тогава групата на “Величие” бързо се разпадна, а през целия си кратък живот бе съпътствана от скандали. Савова стоя встрани от тях, но остана вярна на идеолога Михайлов и бе една от шестимата, напуснали групата, която бе ръководена от Николай Марков, с когото Михайлов развали отношенията си.
Втори основен приоритет на Савова е туризмът, член е и на тази ресорна комисия в парламента. Убедена е, че в България наистина си имаме всичко - море, планини и невероятна природа. Едно от любимите ѝ места у нас са Седемте рилски езера и Белинташ не само заради красотата, но и заради високите енергийни вибрации, които се усещат там. Настоява, на първо място, за по-добра поддръжка на туристическите райони. И дава два елементарни примера от личния си живот. Единият е от почивка в Кранево, където била в хубав хотел, но край него - празно място с боклуци. Вторият е от района на Пампорово, където бизнесмен искал да построи въжен парк за деца, но не получил разрешителни без ясна причина за това. Савова ще се бори за повече удобства за децата, включително и детски площадки, а казусът със сметищата е една от основните каузи на “Величие”. Особено чувствителна е по каузата чиста природа и това да не поемаме вредни вещества чрез замърсени подпочвени води и храни.
Освен в авиокомпанията Савова има опит и като преводач. Работи с английски език,
има преведени книги, включително и на тема майчинство
и отглеждане на детето. Завършила е приложна лингвистика. Освен мениджър по полетите на авиокомпания за кратко в “Емирейтс” се е занимавала и с имиджа на арабския авиогигант. Напуска месец преди старта на предизборната кампания през юни 2024 г. След завръщането си от Дубай е основател и собственик на издателска къща “Лара Инк”.
Родена е в Чепеларе и почти всеки уикенд си е там. Най-спешните проблеми там според нея са инфраструктурата и гоямата безработица, те са основни причини за обезлюдяването на района.
Савова има интересна семейна история. Баба ѝ по майчина линия е украинка. Баща ѝ Борис Савов имал фирма за ремонт на коли. Бил един от първите лидери на СДС в Чепеларе. Завършил е спортно училище, а майка ѝ е рехабилитатор. Брат ѝ Крум Савов е привърженик на патриотарски организации и се говори, че той я лансирал пред “Величие”. Сестра ѝ Велика живее в Америка.
Лариса ражда дъщеря си в края на ноември и избира да я кръсти на прадядото Христо, понеже на смъртния му одър дала такъв обет. Чарли бил шофьор на автобуси, камиони, коли. В Чепеларе разказват, че съпругата му Лариса веднъж му казала: “Ти не ме обичаш, а аз съм прекосила половината свят, за да дойда в Чепеларе.” Той ѝ отвърнал:
“Искаш ли да си отрежа кутрето, за да ти докажа, че те обичам?”. И го направил
Баба Лариса починала преди 2 г., а Чарли - преди 4.
За прадядо ѝ Петко Сивков - бащата на Чарли, също разказват интересна история. Съпругата му, баба Добра, се разболява и е в болница в Пловдив. Една по една снахите се изреждат да я обгрижват. Завели дядо Петко да се сбогува с жена си, казали му, че не ѝ остава много. Дежурна до леглото ѝ била Лариса. Излязла, за да ги остави насаме. “Влизам вътре, баба Добра - озарена. Питам я: “Какво ти каза дядо Петко?” А тя отвърнала: “Лара, представяш ли си, Петко ме целуна!” Осем деца имат, а той чак сега я целунал - и това ѝ направило силно впечатление на смъртния ѝ одър.
В Чепеларе се знае, че прадядото на депутатката по майчина линия, Евгений Афанасиевич, е бил инженер и офицер. Върнали го от фронта в Задунавието, за да измисли оръжие, което да обърне хода на световната война. В съавторство е
сред създателите на катюшите
Родът Савови е сред най-големите в Чепеларе. От него е и един от първите фотографи в Родопите - също Крум Савов. Завършил фотография в Картографския институт, а техника си купил със спечелени 100 златни лева от лотарията и през 1902 г. отворил първото в Средните Родопи фотоателие. През 1905 г. вече е участник в международна изложба в Лиеж, Белгия. Печели международни отличия, а фотографията му “Столетникът и неговата майка” кара света да заговори за необикновеното дълголетие на хората в Родопите. На снимката са баба Василка от чепеларското село Павелско и нейният 100-годишен син Тодор, заснети в двора им. Тя става толкова популярна, че дори е печатана в “Ню Йорк таймс”. Снима и войните, съборите на Рожен, бита, традициите, обичаите и сватбите на родопчани - богатство от над 1000 стъклени плаки и стотици фотографии, топи предразсъдъците на местното население да застане пред камера. Наследстото му се пази в музеите и архивите в Смолян, Асеновград и Пловдив.
“Много е отракана, целия свят е обиколила, но сега не се отделя от бебето”, казват за депутатката Лариса нейни връстници от Чепеларе. А пред “24 часа” тя самата сподели, че по принцип е като Желязната лейди. “Навсякъде с бебето ходи, не го слага в количка, а го носи в шал. Може би това са нови методи за гледане”, говорят още в Чепеларе.