
Главболгарстрой ще изпълнява ключови участъци от стратегическия енергиен проект
Една от най-амбициозните енергийни инициативи в региона — изграждането на „Вертикалния газов коридор", навлиза във финален етап на подготовка. Очаква се съвсем скоро да започне реалното строителство по трасетата, които ще свържат Гърция, България и Румъния в нова газова ос с решаващо значение за енергийната сигурност на Европа.
Изпълнител на строителните дейности на два от лотовете е Главболгарстрой. Подготвителните дейности вървят с пълна сила, а доставките на необходимите тръби са в ход.
Къде се работи?
На южната входна точка при Кулата (лупинг Кулата - Кресна) тече усилена подготовка за стартиране на строителството на трасето до Кресна, където се изгражда нов газопровод с диаметър DN 700. След реализацията му, капацитетът за пренос ще се повиши от 2,3 на 3,5 милиарда кубични метра годишно- важна стъпка към диверсификацията на газовите доставки.
На север, по оста Рупча – Ветрино, се подготвя разширение, което ще увеличи двойно възможностите за пренос към Румъния – от 5 на 10 милиарда кубични метра годишно. Така България се позиционира като важен транзитен център между Южна и Централна Европа.

На Пристанище-Запад Бургас вече пристигнаха първите количества тръби, където министър Станков беше по-рано днес - ,,Вертикалният Газов Коридор ще осигури сериозни дивиденти от транзита на газ и ще гарантира регулярни доставки на суровината за страната ни", каза Жечо Станков.
Илия Карабаджаков, изпълнителен директор на ГБС Енерджи Сълюшънс, потвърди, че всички материали отговарят на най-високите международни стандарти. Той също така допълни, че процесът по заваряване на тръбопровода за Рупча-Ветрино ще бъде реализиран съвместно с водещия международен гигант по автоматично заваряване CRC Evans.
Tръбите са със заводска вътрешна и външна изолация и се доставят с прецизна логистика от Индия през пристанище Кандла, Суецкия канал и турските проливи до Бургас.
През следващите 20 дни тръбите ще бъдат разпределени на седем временни строителни бази по трасето. Работи се по прецизен график, а логистиката е мащабна – десетки камиони всеки ден ще превозват оборудване и материали. В рамките на следващите месеци се очакват още доставки на оборудване, които ще обезпечат цялостната реализация на проекта.
До броени седмици ще започнат и същинските строителни дейности по газовите трасетата. Работи се в труден терен, при високи изисквания за безопасност и екологични стандарти. Но целта е ясна - България да направи още една ключова крачка в посока енергийна сигурност и стратегическо позициониране на газовата карта на Европа.