
- Министерството на образованието ще обжалва пред петчленен състав на ВАС
- До зрелостните изпити има 2 месеца и може да се изпадне в патова ситуация - няма методика как ще се оспорва
- Адвокат Петър Менков доволен, че съдът е приел техните аргументи
Само два месеца преди матурите Върховният административен съд (ВАС) взе решение, което може да даде възможност на зрелостниците да обжалват резултатите от матурите, ако смятат, че не са оценени справедливо.
В петък върховните магистрати отмениха два текста от наредбата за държавните зрелостни изпити, издадена от министъра на образованието през 2016 г. Решението не е окончателно и в 14-дневен срок може да се обжалва пред петчленен състав на ВАС. А от министерството на образованието съобщиха, че ще обжалват.
Иначе може да се изпадне в патова ситуация. От една страна, ще може да се оспорват резултатите от матурите, но няма методика как да стане това. Единият от отменените текстове гласи, че
“оценките от държавните зрелостни изпити са окончателни”
Вторият, че “зрелостникът може да се запознае с резултата от държавния зрелостен изпит в училището, в което е приключил обучението, и/или през електронната система, а с индивидуалната си изпитна работа - в училището, в което е приключил обучението си, в срок и в присъствието на представители на училищната зрелостна комисия”.
“24 часа” разказа подробно преди два месеца за казуса. Предстоящото тогава дело бе поето про боно от младия адвокат Петър Менков от адвокатска кантора “Менко Менков и съдружници”. Със случая той се заема, след като към него се обръща експертът в сферата на образованието Тома Николов и абитуриентката Карина Лазарова от столичното 105-о средно училище.
Карина се явява на втория задължителен зрелостен изпит на 20 май 2024 г. Избрала е “биология и здравно образование”, защото е била в такъв профил в гимназията. Резултатите са публикувани на 6 юни 2024 г. Тогава Карина разбира, че е получила 28 точки, което съответства на слаб 2, тоест не е издържала матурата и няма завършено средно образование. Единственият вариант е поправката.
Зрелостничката отива да види работата си на 11 юни в 105-о СУ. Това става в присъствието на представител на училищната зрелостна комисия. Карина обаче забелязва, че на още четири въпроса е дала верни отговори, които били отбелязани като грешни. Ако те са били отчетени като верни, е щяла да получи 32 точки, които съответстват на оценката среден 3.
Още същия ден, 11 юни, директорът на 105-о СУ Антоан Тонев подава от името на Карина сигнал до Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование (ЦОПУО).
Три дни по-късно, на 14 юни, е получен отговор. Той гласи, че според разпоредбата на чл. 82, ал. 1 от наредбата оценките от държавните зрелостни изпити са окончателни. И също така, че след извършена проверка не била установена техническа грешка при оценяването и отразяването на поставените точки.
Тогава Карина решава да си търси правата по съдебен път и казусът стига до адвокат Петър Менков.
“Радвам се, че съдът прие нашите аргументи”, коментира той пред “24 часа”, след като стана ясно решението.
Според тричленния състав на ВАС двата спорни текста са отменени, защото противоречат на Закона за нормативните актове и на Административнопроцесуалния кодекс.
Какво означава това?
В Закона за предучилищното и училищното образование е посочено какво трябва да се уреди в наредбата, която се издава от министъра на образованието. Това е главно организацията на провеждането на изпитите, както и организацията при оценяването.
“Извън неговата компетентност е да регламентира реда и условията за запознаване на зрелостниците с оценките, както и възможността за оспорването”, казват върховните магистрати.
Нещо повече, извън правомощията на министъра е да вменява правомощия на директорите, свързани с възможността за проверка на резултатите и то в определен от директора срок, който може да бъде различен за всяко училище.
Освен това наредбата била издадена при нарушение на правилата, което представлява още едно основание за отмяната на тези текстове, казват съдиите.
Те посочват, че е задължително всеки нормативен акт да бъде публикуван на интернет страницата на съответната институция заедно с мотивите и доклада. Върховните магистрати обаче никъде не намерили мотиви към текстовете от наредбата, тоест никъде не било обяснено защо гимназистите да нямат право да обжалват резултатите.