
- 11-месечната Елица почина в София, бебе на 2 месеца в Пловдив се подобрява
- 13-годишно момче диша с апарат, утре изписват братчето му
- Тръгна дебат за ваксините срещу менингит– според проф. Костадин Ангелов е нужна промяна в задължителния имунизационен календар. Проф. Ива Христова: Няма нужда, заболяването е рядко
"От началото на годината в България са регистрирани 8 души с инвазивна менингококова болест в различни възрастови групи, като водещата причина е менингит или сепсис. В предходни години броят на случаите е средно 3-4 годишно, а през 2019 г. заболелите са били 11", заявиха от Министерството на здравеопазването, но експерти са категорични, че паника не трябва да има.
Всички случаи са проучени, болните са от различни области на страната, без епидемиологична връзка между тях. Четири от заболелите са деца ученици, като спрямо контактните лица са предприети мерки – наблюдение и карантина. Проведени са консултации и с инфекционист, уточняват от министерството.
11-месечното бебе Елица от Горна баня, почина в СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" след усложнения от менингококовата инфекция.
Починалото бебе е докарано в педиатрията от столичната Инфекциозна болница в тежко състояние. "Веднага след пристигането му в болницата на 24 март е направена реанимация в пълен обем", гарантира директорът на педиатрията д-р Благомир Здравков за "24 часа".
В момента в тежко състояние със същата инфекция в детската болница остава момче на 13 г., то е на апаратна вентилация. По-малкото му братче на 11 г. също е болно, но с много по-лека симптоматика, лекувано е в Инфекциозна болница и днес ще бъде изписано.
"В рамките на един ден се разви всичко. Щом 11-месечното бебе постъпи при нас, реагирахме бързо. Имаше съмнения за менингококов сепсис, незабавно започнахме антибиотична и кортикостероидна терапия, кислородоподаване. След 16 часа състоянието му рязко се влоши. Имаше срив на хемодинамиката, затова веднага го прехвърлихме с реанимобил в интензивното отделение на педиатрията", обясни директорът на инфекциозна болница д-р Тома Томов.
Изпълнителната агенция
"Медицински надзор"извършва проверка
в лечебното заведение. За случаите са информирани и РЗИ - София, и РЗИ - София област, които своевременно са провели епидемиологични проучвания.
Двумесечно бебе от пловдивското село Чалъкови е настанено в интензивното отделение на УМБАЛ "Свети Георги" също с менингококова инфекция, стана ясно в четвъртък. Детето е постъпило в неделя, но първоначално е било лекувано от пневмония. Състоянието му се влошило, направени са допълнителни изследвания и тогава е поставена точната диагноза.
Това съобщи за "24 часа" директорът на РЗИ - Пловдив, д-р Аргир Аргиров. Според него бебето е в стабилно състояние, но е настанено в интензивното, защото е много малко. По неофициална информация майката е само на 16 г.
Преди месец в болницата в Първомай от менингококова инфекция е починал 27-годишен мъж от Ямбол. Той бил на път, когато му прилошало. Заболяването било в напреднала фаза, което е и причината за смъртта.
Темата за менингита беше засегната и на извънредния брифинг на управляващото мнозинство. Проф. д-р Костадин Ангелов коментира, че проблемът е сериозен. "Надявам се министърът на здравеопазването максимално бързо да събере експертните съвети по педиатрия и по имунология и да се вземе решение или за промяна на имунизационния календар, или за вписването на тази ваксина в препоръчителните ваксини, да се направи необходимата информационна кампания и съответно да се създаде организация за нейната наличност в търговската мрежа.
Недопустимо е да има ваксини, а да умират деца",
посочи бившият здравен министър.
Епидемиите от менингит не са характерни за Европа. Те редовно засягат района на Африка на юг от Сахара - от Сенегал до Етиопия, през сухия сезон между декември и юни.
"Заболяването е рядко, повод за паника няма", заяви проф. д-р Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, за "24 часа".
Менингококовата болест се причинява от менингококи от различни групи. Срещу тези от групи A, C, W-135 и Y има налична ваксина в аптечната мрежа у нас. Съществува ваксина и срещу менингококи от група В, но към момента не е налична в страната.
Имунизациите са препоръчителни и се прилагат при желание от родител или настойник срещу заплащане,
тъй като същата не е включена в имунизационния календар на страната. Според проф. д-р Ива Христова не е необходимо ваксините срещу менингококи да се включват в задължителния календар, защото заболяването е изключително рядко.
"Аз съм безкрайно убедена във факта, че ваксините защитават човешкия живот. Но не препоръчвам да се вкарва противококовата ваксина в задължителните, защото, освен че болестта е рядка, включването повишава риска да не се изпълняват и наличните задължителни. Търсим баланса", коментира проф. Ива Христова. Според нея конкретно менингококовите ваксини са с висока ефективност – над 60%. "Обикновено случаите са при деца – кърмачета или от организирани детски колективи.
Препоръчвам профилактични мерки –
пазене на детето от други болни,
респираторна е инфекцията и всички хора знаят как да се пазят. Има много широко "здраво носителство" – т.е. много хора имат бактериите по гърлото си, нямат симптоми, но могат да пренасят заразата", заяви проф. Христова.
Тя обясни, че макар съвременната медицина да е по-подготвена да действа при бактериален менингит, отколкото при вирусен, при бактериалния са възможни резки усложнявания на състоянието с летален изход, какъвто е случаят с починалото бебе в столичната педиатрия.
"В пролетния период зачестяват такива случаи. Годишно, а не инцидентно явление е. Инфекционистите сме подготвени и разпознаваме състоянието. Успяваме да започнем лечение максимално бързо, защото е решаваща скоростта", успокоява и д-р Тома Томов от Инфекциозна болница.
9-те най-чести симптома
Симптомите на менингококовата болест могат да се различават, но честите са 9.
- повишена температура
- силно главоболие
- скованост на врата
- гадене и повръщане
- чувствителност към светлина
- объркване или променено умствено състояние
- обрив (червен или виолетов обрив, който не избледнява при натиск)
- учестено дишане
- студени ръце и крака