
- На 1 април органите ни решават, обяви Джевдет Чакъров след попълването на регулаторите, в което се оказаха против тройната коалиция
- В сряда, за която той загадъчно говори, трябва да се гласува вотът на недоверие от опозицията
- Надига се вътрешно недоволство, Атилла предупреди за лобизъм и "братоубийствена война" в алианса
От вторник правителството наистина може да остане на малцинството - сценарий, за който Бойко Борисов напоследък предупреждава.
Тогава органите на алианса на Ахмед Доган ще решават продължават ли да подкрепят управляващата коалиция, обяви шефът на парламентарната група Джевндет Чакъров след финала на маратона по попълването на регулаторите. Той и хората му останаха видимо недоволни от кадровия подбор, в който не пласираха свои кандидатури. И не подкрепиха, с малки изключения, тези на ГЕРБ и коалиционните партньори, които пък получиха гласове от “ДПС-Ново начало”.
На фона на дилемата със или срещу властта Доган, Чакъров и хората им са изправени и пред друг проблем - нарастващото вътрешно недоволство и призивите за избор на ново ръководство. (Виж по-долу в текста.)
Ако на 1 април решат да излязат от Съвета за съвместно управление, зад кабинета остават 102-ма депутати и правителството ще се окаже на малцинството точно когато предстои вот на недоверие. Очаква се той да се гласува в сряда.
И досега основните драми между алианса и партньорите, които излязоха публично, бяха за постове. Чашата в четвъртък преля, когато техният човек Ердоан Ахмедов не получи подкрепа да стане член на Фискалния съвет, а вместо това в него влязоха двама от ГЕРБ и по един от БСП и ИТН , а председател е бившият финансов министър Симеон Дянков.
Веднага щом мина гласуването, камерите уловиха Джевдет Чакъров - звъни по телефона и излиза от пленарната зала. Минути по-късно групата им свика брифинг да изрази разочарование, че се газело споразумението за съвместно управление.
Всички регулаторни органи, чиито състави се обсъждат и избират от парламента, не са обсъдени и по тях не е постигнато съгласие в парламентарното мнозинство, както е разписано в споразумението. Кандидатури като тази за КС бяха прокарани с подкрепата на “Новото начало”. Мнозинството, което трябваше да върне доверието в институциите, те да бъдат независими, днес ги превръща в инструменти на Пеевски още по-силно, заяви Чакъров. Припомни заявката им, че застават зад правителството, за да “разградят модела Пеевски”, А днес той укрепвал.
Моделът, за който говорят, е всъщност
техният модел, който са създали и защитавали години наред. Тяхното поведение днес не го демонтира, а го монтира отново. Това е моделът, срещу който те уж декларират, че се борят. От самото начало до днес единствените разговори, които сме водили с ДПС-ДПС, са били само и единствено за постове. В бъдеще подкрепата за мнозинството зависи само от колегите от ДПС-ДПС. От тяхното поведение зависи дали други групи ще се възползват да подкрепят това мнозинство, отговори им Костадин Ангелов, който е начело на съвета на коалицията.
Представители на трите партии излязоха заедно пред медиите. Няколко пъти повториха, че дотук разговорите им с АПС били все за постове и как да “спасяват” техни хора, а нямали интерес към теми като бюджета и законите. Предишният подобен скандал беше за зам.-министри, чието назначаване искаха, а Тошко Йорданов дори разказа, че търсели помощ за свой, хванат с детско порно.

Засега коалицията изглежда спокойна - обясниха, че се надяват колегите им да преосмислят поведението си и на този етап не водят преговори за подкрепа с други.
Междувременно обаче расте вътрешното недоволство в лагера на Доган. То започна малко след влизането на алианса като четвърти подкрепящ, когато стана ясно, че те няма да участват в подялбата на властта наравно с останалите. Още тогава в най-голямата им фейсбук група - “Аз подкрепям Ахмед Доган”, се появиха постове на недоволни от това, че се не се получава нищо срещу подкрепата за кабинета.
Администратор на групата е Елван Атилла - член на ДПС от 1990 г. и доскорошен председател на структурата в Несебър. Тя е съпруга на бившия депутат и говорител на ПГ на ДПС Юджел Атилла, който е бил и зам.-министър, и областен лидер в Хасково. В четвъртък изненадващо и той се обяви за ново ръководство и избухна, че се води “братоубийствена война”.
Това е опит да се прикрие фаталната грешка за участието ви в правителство на ГЕРБ и Пеевски! С това искате да се оневините и да прехвърлите отговорността на друг!? С това търсите оправдание за
унизителната и губеща позиция, в която вкарахте
всички нас! Посяхте чувство на отчаяние и безизходица по регионите, където уставът на партията, безцеремонно е заменен с личен лобизъм! Тази братоубийствена война е пореден удар срещу партията и общността! Искам открито да ви заявя, с това вие вече сте компрометирани като ръководители!, пише Атилла.

Междувременно Кирил Петков видя нова четворна коалиция, визирайки гласуванията с “Новото начало” за регулаторите.
Няма такова мнозинство. Аз стабилизирам държавата. Когато видя, че всичко е спокойно и не могат олигарсите и определени групи, които са с чужди влияния, да направят проблеми за хората, ще оттегля тази подкрепа, препотвърди и Пеевски подкрепата си за кабинета засега.
От ПП-ДБ не казват ясна позиция по вота на недоверие, иницииран от “Възраждане” за провал на правителството във външната политика и подкрепен от МЕЧ и “Величие”. Хората на Петков плашат с друг вот, ако не се приемат законите по плана за възстановяване.
“Аз Кирил Петков няма какво да коментирам”, подмина Бойко Борисов. Не показа безпокойство и за вота: В момента България води една добра и балансирана външна политика и точно в този сектор... Аз съм съгласен с Костадинов, че където и да пипнем след тия 4 г., всичко е разруха. Но точно във външната политика България стои изключително добре и със САЩ, и с Европа, и с партньорите.
“Стабилността на правителството зависи от архитектите на мнозинството – г-н Борисов и г-н Пеевски”, коментира пък президентът.