
Хората на Ахмед Доган се събират на извънредни заседания на колективните си органи във вторник, на което ще решат дали да останат част от управлението.
Председателят на парламентарната група на Алианса Джевдет Чакъров обясни, че са подкрепили правителството по две причини. Първо, за да има стабилност на държавата и да се приеме бюджет, съобразен с еврозоната. Второ, за да "разградят модела Пеевски - онзи порочен механизъм от зависимости, корупционни схеми и задкулисно влияние, който години наред подкопава устоите на българската държавност".
"Днес, два месеца и половина по-късно всички можем да видим каква е реалността - вместо да видим първите стъпки по демонтиране на този модел ставаме свидетели на неговото укрепване. Задаваме си въпроса има ли ново неписано управленско мнозинство, овладяно именно от Пеевски. Държавата не се освобождава, тя се узурпира с безпардонна скорост и без грам колебание", каза Чакъров.
Той припомни изказване на Делян Пеевски, че кандидатите за регулаторните органи са нелегитимни и че няма да ги подкрепи, а ако бъдат избрани и той дойде на власт, ще ги смени. Тогава той коментира, че правителството избързва с назначенията, макар и да са с изтекли мандати или с непълни състави.
"Дошъл ли е вече на власт и упражнява ли я де факто? Всички регулаторни органи, чиито състави се обсъждат и избират от парламента, не са обсъдени и по тях не е постигнато съгласие в парламентарното мнозинство, както разписано в споразумението за съвместно управление. Кандидатури като тази на Конституционния съд бяха прокарани в парламента с цялата подкрепа на "Новото начало". Мнозинството, което трябваше да върне доверието в институциите, те да бъдат независими, днес ги превръща в инструменти на Пеевски още по-силно", каза Джевдет.
"Призоваваме мандатоносителя да излезе пред българските граждани и ясно и категорично да заяви как смята да управлява България от тук нататък - като държава на правото и европейските ценности или като заложник на модела Пеевски. Изборът и отговорността са техни", каза Чакъров.
Поводът за яда на Алианса бе изборът на нов състав на Фискалния съвет и това, че те останаха без свой представител там. Кандидатите за членове бяха Десислава Калчева и Любомир Дацов от ГЕРБ-СДС, от БСП издигнаха Богомил Манов, от ДПС-ДПС - Ердоган Ахмедов, а от ИТН - Атанас Атанасов. Членовете обаче са само четирима и изненадващо Ердоган Ахмедов не получи подкрепата на мнозинството и партньорите им не го подкрепиха. Преди това обаче и ДПС-ДПС гласуваха против номинациите на членовете на КЕВР и председателя на Комисията за финансов надзор.
За председател бе избран Симеон Дянков от ГЕРБ.