
След трагедията в Кочани до момента са проверени 122 обекта, издадени са 42 предписания и 12 санкции
83 нарушения на пожарната безопасност са открити през 2024 г. в 260-те дискотеки в България.
Инспекторите от Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” са извършили 280 проверки, които се правят всяка година. След трагедията с 59 загинали в клуб в Северна Македония у нас дирекцията започна акция за сигурността в подобни заведения. Те още не са приключили.
Първото, което се проверява, са плановете за евакуация. Недопустимо е евакуационните изходи да са заключени или по евакуационните пътища да има материали, които да пречат, обяснява пред “24 часа” Йото Василев, началник на сектор “Държавен протовопожарен контрол” в ГДПБЗН.
Проверяват се още пожароизвестителните системи и пожарогасителни кранове, ако дискотеката има такива. Следи се дали са изправни и поддържани. Проверка има и за задължителните пожарогасители - има ли ги и дали са минали задължителното сервизно обслужване, както и дали има противопожарни одеяла. Експертите оглеждат и бравите - за дискотеките с капацитет над 100 души е задължително те да са от типа антипаник, защото се отварят лесно при нужда.
Броят на аварийните изходи също зависи от капацитета на дискотеката. Ако побира до 50 души, достатъчен е един. При 100 обаче изходите задължително трябва да са два. Широчината им също е регламентирана - поне 90 см.
Веднъж приключили с тази част от инспекцията, пожарникарите се захващат с документацията. Проверяват се плановете за евакуация и действие при пожар, както и дали са проиграни. Това трябва да става 2 пъти в годината. Такива нарушения не са открити през 2024 г. Пропуски обаче има в частта от документацията, в която пише кой е отговорникът за евакуацията. Случва се да има смяна на персонала и да не е определен нов. А по закон трябва да има такъв и той да е запознат със задълженията си.
Всички строителни материали, използвани при строежа на дискотеките, трябва да имат документ, в който да е посочен техният клас по реакция на огън, т.е. тяхната горимост. Употребата на пиротехника на закрито е забранена, но досега не е имало такива случаи в България.
При последните проверки след трагедията в Кочани сериозни нарушения не са били установени. Издадените 83 писмени указания с разпореждания са за дребни и бързо отстраними проблеми.
При тези случаи обаче специалистите ходят втори път на проверка. Ако предписанията не са изпълнени, съставят акт.
Основните нарушения са поставяне на горивни елементи по пътищата за евакуация. Най-вече отпадъчни материали, кашони, хартия, опаковки. Не се изнасят навреме на определените за това места, обяснява Йото Василев какви са предпоставките за проблем при евакуация. Ако стане инцидент, има и паника, така се стесняват евакуационните пътища, добавя той. И посочва, че за м.г. има и 22 акта, издадени заедно с предписанията. Те са от 200 до 2000 лева за хора и от 500 до 5000 лева за фирми.
Актовете са освен за горивни материали и за пожарогасители без техническо обслужване и неактуализирана документация за промяна в персонала. Съществени строителнотехнически проблеми не са открити, затова и не се е стигало до затваряне на дискотека.
Имало е обаче спиране от експлоатацията на уреди и инсталации с ограничено действие. Това са газови инсталации, които са в помещения с под под околния терен. При тях се изисква да има вентилация, противопожарни врати и други мерки, които не са били осигурени.
Новата проверка засега е обхванала 122 обекта. Тя обаче не е само в дискотеки, а и в барове, клубове и ресторанти с голям капацитет. В 42 има нарушения на изискванията за пожарна безопасност, казва Василев. Те са подобни на тези при проверктие от м.г. Издадени са и 13 акта.
Проверките продължават, а информация за тях ще се дава всеки петък, увери Василев. Освен извънредната акция пожарната и тази година ще има и регулярна проверка на 260-те дискотеки.
При пожара в дискотека “Пулс” в град Кочани, на около 80 км източно от Скопие, на 16 март загинаха 59 младежи, а близо 200 от 500-те присъстващи бяха ранени. Огънят, пламнал по време на концерт на популярната група ДНК, бил причинен от искри от пиротехника, използвана за светлинни ефекти, сочат първоначалните данни от разследването. Официални представители посочиха, че лицензът на дискотеката е бил получен незаконно. Обектът е бил само с един авариен изход, който е бил заключен по време на концерта. Имало е само два пожарогасителя и не е имало аларма за пожари и система, която пръска вода в случай на пожар.
45 са хората в критично състояние, които са в болница. В България лекуваме 13 души в тежко състояние, един бе изписан. Това е деветият приет пациент в “Пирогов” - момичето с изгаряния, което е сестра на един от другите пациенти, потвърдиха от болницата за “24 часа”. Информацията, че изписаното от “Пирогов” момиче се е завърнало в Северна Македония, беше потвърдена от македонския министър на здравеопазването Арбен Таравари. Във вторник един пациент се завърна от Сърбия, а една пациентка се върна от България. Петима пациенти се завръщат днес (в сряда) - четирима от Испания и един от Гърция, с което общият брой на пациентите, лекувани в чужбина, става 108 до края на деня, каза на пресконференция Таравари.
В македонски здравни заведения към момента остават на лечение 23-ма пациенти с по-леки наранявания - те са в добро общо състояние. Останалите, които са се лекували в местни болници, са изписани.
