
- Министърът посети дома на възрастно семейство, което ползва помощта на асистент
- От началото на годината над 400 пловдивчани са включени в програмата "Иновативни социални и здравни услуги"
Необходимите средства за програмите "Грижа в дома" и "Топъл обяд" са осигурени. Това обяви в Пловдив министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който посети дома на възрастно семейство, което ползва помощта на личен асистент.
"По програмата "Грижа в дома" имаше само 100 млн. лева, а самата тя приключи на 31 декември м.г. Вчера успяхме да договорим и вече са намерени следващите 50, тоест имаме 150 милиона, което означава, че са осигурени нужните средства за минимум 15 000", заяви министърът. По думите му кметовете трябва да бъдат спокойни, тъй като тази сутрин са били подписани необходимите документи. "Второто, което направихме вчера и вече е факт, е за "Топъл обяд", който също беше проблемен. Програмата изтича на 30 септември, нужните 60 милиона са намерени. Двете основни програми са напълно осигурени финансово", категоричен беше Борислав Гуцанов.
Социалният министър апелира кметовете на общините да използват ефективно средствата. По думите му има опции различните програми да се съчетаят и да бъдат изпълнявани от един асистент. "Така коефициентът на полезно действие ще бъде по-висок. Убеден съм, че ще получим това разбиране", каза той. Гуцанов добави, че при нужда ще бъдат осигурени още средства, но ако наличните сега бъдат използвани правилно, няма да има лишени възрастни хора. Той отказа да коментира великденските надбавки към пенсиите, преди бюджетът да бъде приет.

Гуцанов беше приет радостно от 91-годишния проф. Йордан Вълков и доц. Мария Карталева, на 88 г. В дома им 3 пъти седмично идва асистент, тъй като жената е претърпяла операция и от 2 г. е трудноподвижна. "Би било много жалко, ако тази програма не продължи. Много е нужна. Като не можеш да се придвижиш, отпадъците да си хвърлиш, аз не мога да сляза по стълбите. Това е от голяма помощ", обясни доц. Карталева. Според нея става въпрос за "европейско отношение към възрастните хора". Йордан Вълков също каза, че помощта им е изключително необходима. "Има и рехабилитатор, той е много интелигентно момче", заяви професорът. По думите му нуждата от проекта е огромна.

Приключилата програма "Грижа в дома" от началото на годината е наследена и надградена от "Иновативни социални и здравни услуги". По думите на шефката на дирекция "Социална политика" в Пловдив Веселина Ботева новият проект включва втори компонент - здравна грижа с медицински наблюдения от дистанция.
"Асистентът идва в рамките на 2-3 часа през деня, не всеки ден, не в събота и неделя, но тези възрастни хора имат различни здравословни проблеми. Едно постоянно наблюдение, като измерване на показатели през час, може да спаси човешки живот", обясни тя. Миналата година в "Грижа в дома" са били включени до 1000 пловдивчани. От началото на годината новата програма вече помага на над 400 души. "Към момента нямаме подписани договори с наблюдаващия орган, но за да няма прекъсване, всички общини продължихме да се грижим за хората и се надяваме, че тези средства ще ни бъдат възстановени", каза още Ботева.

