
От 1 юли пенсиите ще се осъвременят с 8,6% по швейцарското правило. Минималната ще е 630,50 лв., а средната се очаква да достигне до 975 лв. Таванът обаче ще остане 3400 лв. Минималното обезщетение за безработица на ден ще е пак 18 лв., а максималното - 107,14 лв. Без промяна ще е и втората година от майчинството, което ще остане 780 лв. Това предвижда проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който се гледа на първо четене в пленарна зала.
От 1 април пък ще се вдигне максималния осигурителен доход от 3750 на 4130 лв. от същата дата минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се пък става 1077 лв.
За мен е важно да има смислен дебат в залата и от него да произлезе нещо смислено за всеки български гражданин, каза социалният министър
Борислав Гуцанов. Той обясни, че ще си води бележки и разумните неща могат да залегнат в следващи бюджети. Правителството пък поело управлението в тежък момент и призова за реализъм. За пореден път благодари на партньорите си, че не се вдигали данъци и се приложило класическото швейцарско правило.
„Като министър знам, че тези увеличения не са достатъчни. Искам много повече, но трябва да сме реалисти, за да не стане други да плащат сметка, която не трябва да бъде платена. Трябва и още, но трябва и да знаем кое е възможното и допустимото в настоящата тежка финансова ситуация, в която се намира страната ни", каза Гуцанов.
„Ще направим всичко възможно в бюджетите за следващите години да се отделят повече средства за младите семейства, за майките през втората година от майчинството, за уязвимите групи", увери министърът на труда и социалната политика. Той се обърна към депутатите с думата „колеги" и припомни, че е бил в тази зала като народен представител и е разглеждал бюджети и като част от управляващото мнозинство, и като опозиция.
Дебатът започна от "Възраждане", които го критикуваха за втората година за замразяването на обезщетенията за майчинство, безработица. Липсвали мерки срещу контрола на болничните и ТЕЛК-решенията. Повдигнаха отново и темата за втората пенсия.
Няма да подкрепим този бюджет заради увеличението на максималния осигурителен доход, не виждаме и нашето предложение държавните служители да започнат плавно да плащат своите осигуровки, каза Божидар Божанов от ПП-ДБ.
Няма да подкрепим този бюджет и причините са много. Ако сте родители не очаквайте нищо от този бюджет. Замразяват се за следващите 4 години парите за младите семейства и децата на България – детските, майчинските, семейните помощи, данъчният кредит за работещи родители. Замразява се в следващите четири години и минималната работна заплата. Липсват и парите за младите семейства с репродуктивни проблеми - парите за безплатни инвитро процедури и скрининг на бременните жени. В бюджета няма парите и за компенсациите на неприетите деца в държавни/общински детски градини и ясли, каза депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев.
Вземам думата единствено и само, за да ви дам възможност да се изложите още малко. Единственото замръзнало нещо са невротрансмитерите на гънките на двете полукълба в мозъка ви и това не е обида. Казвам, че сте навлезли много дълбоко в проблемите понеже сте се забили в морето от цифрите. Но искам да ви напомня, че обсъждаме проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, а в него няма нищо за беременните жени и инвитропроцедурите. Вие изобщо не разбирате за какво говорите, а вкарвате некоректни политически послания, каза шефът на здравната комисия проф. Костадин Ангелов.
Минималното обезщетение за безработица от 18 лв. на ден е много ниско. Увеличението му е логично, защото се вдига и минималният и максималният осигурителен доход. 780 лв. са недостатъчни, за да се отглежда едно дете. "ДПС Ново начало" ще предложи между първо и второ четене изменения, които да позволят на гражданите да водят по-достоен живот, каза Айтен Сабри от "ДПС Ново начало". Нейният колега Шендоан Халит напомни, че в началото правителството е предложило вдигане на пенсиите само с 5%, а лидерът на ДПС Делян Пеевски веднага е реагирал.
Севим Али от хората на Доган пък обясни, че между първо и второ четене също ще имат предложения, но сега ще подкрепят бюджета.
Със сигурност този бюджет е един от най-важните, но той плаща осигурителни плащания. Нетният коефициент на заместването на доходите е близо 70% и всичко това има цена. Близо 7 млрд. е увеличен трансфера на държавата към НОИ само за 5 г. Тези трансфери оказват натиск върху публичните финанси. Ако направим всичко възможно чрез добра и разумна подоходна политика може да доведе до повече приходи в системата. Това трябва да е заедно с по-добрата събираемост. Увеличението на пенсиите има цена, за да използваме тези 11,7 млрд. от данъци това означава, че пенсионерите с непреките данъци - отиват в магазина и пазаруват и си финансират обратно пенсиите. ДОО е най-големият публичен инвеститор в цената, каза шефът на комисията по демография Хасан Адемов. Сега, ако майките се върнат на работа те получават половината от майчинството плюс заплатата си. Той предложи първата стъпка да е вдигане до 75%, а втората до 100%. по този начин майките ще бъдат стимулирани да се връщат на работа.
Това е един спасителен бюджет и шанс държавата да си стъпи на краката, каза Нина Димитрова от БСП.
Илиана Жекова от ГЕРБ-СДС припомни, че включването на COVID добавката към пенсиите е имало пагубно значение за системата. И обясни, че социалните плащания не трябва да се обвързват с минималната заплата, защото това още повече изкривява осигурителната система.