
3 проекта за забрана на електронни цигари, вейпове и енергийни напитки за непълнолетни са внесени в деловодството на Народното събрание 3 дни след като Бойко Борисов обяви, че ГЕРБ имат готови закони.
След тежката поредица инциденти с българчета, пострадали след пушене на вейпове със субстанции или прекаляване с енергийни напитки, партиите вървят към консенсус по забраната им. Основните корекции идват през Закона за здравето, в който обаче поне засега липсват нови санкции и глоби при нарушения.
В петък, малко след като Борисов поиска забрана на продажбата на вейпове, включително и онлайн, както и на енергийните напитки на лица до 18 години, шефът на здравната комисия Костадин Ангелов от ГЕРБ внесе първия законопроект. В него е разписана пълната забрана за продажба на вейпове и наподобяващите ги устройства, на електронни цигари (с или без никотин), както и на енергийни напитки за деца. Няма да има и реклама и разпространение на еднократни или многократни електронни цигари. Забранява се и продажбата и употребата от непълнoлетни на всички други изделия, съдържащи никотин - паучове, снусове и дъвки.
“Има хиляди хора, които постъпват в лечебни заведения заради пушене на вейп. Близо 70 смъртни случая има в света, настъпили след пушене”, обясни проф. Ангелов пред БНТ в понеделник. Според него всички вейпове са опасни, дори и тези без никотин, на чиято опаковка не е упоменато, че водят до пристрастяване.
Енергийните напитки ще попаднат в забранителен режим, уточни професорът. “Няма нормален родител, който да разреши на детето си да изпие пред него 3 кафета. В една енергийна напитка има приблизително толкова. В България вече има дете, което загуби живота си заради енергийни напитки”, мотивира той следващия законопроект на ГЕРБ.
След като в петък изрази принципна подкрепа за ограничаването на вредните продукти за деца, в понеделник д-р Александър Симидчиев и колежката му от ДБ Елисавета Белобрадова предложиха свои изменения в Закона за здравето. В тях се разписва забрана на продажбата на енергийни напитки на лица под 18 г. Предлагане на подобни артикули не може да има на до 100 метра от градини, училища и общежития. Ограничението обаче не важи за университетите. Под енергийна напитка се разбира такава със съдържание на 150 мг/л кофеин.
Белобрадова преди дни пусна в социалните мрежи разказ как непълнолетно лице успяло да се зареди с много т.нар снусове с никотин без никой да го спре в редица магазини. "Снусът, за разлика от цигарите, не дими. Не можеш да минеш и да кажеш: "Момче, стига си пушило, на 12 си". Не можеш да видиш как децата го дъвчат и смучат в час. Нищо не виждаш. Тровенето се случва пред теб, постоянно и дори в леглото, а ти си викаш "Поне не пуши" и представа си нямаш, че детето ти се тъпче с отрова", възмути се тя.
“Възраждане” пък редактират Закона за тютюна и предлагат не само пълна забрана, но и да бъдат глобявани и търговски обекти, които предлагат “електронни цигари или контейнери за многократно пълнене или изделия за пушене, различни от тютюневи”. Глобата е между 1000 и 3000 лв. и имуществена санкция от 2000 до 5000 лв.
Междувременно доц. д-р Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи предложи в учебната програма на първокласниците да има часове, в които децата да бъдат запознати с рисковете от вейповете, от конвенционалните цигари, алкохола и хазартната зависимост. Освен децата и родителите трябва да се образоват, за да могат да реагират адекватно, убеден е той.