В Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Добрич през м.г. са постъпили 43 преписки, от които 41 са образувани и разгледани с участието на 72 деца, а две от тях са прекратени поради отсъствието им от града. Те са 5 момичета и 67 момчета, от които 22 малолетни и 50 непълнолетни. Възпитателните дела са образувани по преписки на: Добричка районна прокуратура - 15; Добричка районна прокуратура, Териториално отделение-Каварна -11; Окръжна прокуратура - град Добрич - 2; Добричка районна прокуратура, Териториално отделение-Балчик - 8; сектор „Пътна полиция" - 2; Първо Райнно управление на МВР - Добрич – 2; Финансово-стопанска гимназия „Васил Левски"- Добрич – 1.
Извършените противообществени прояви са кражби на чужди движими вещи и увреждания, физически и психически тормоз, хулиганска проява, притежание на наркотично вещество с цел лична употреба и управляване на моторно превозно средство без свидетелство за управление .
Инспектори от Дeтската педагоческа стая, които са и членове на Местната комисия, участват в планувани специализирани полицейски операции на територията на град Добрич за посещение на малолетни и непълнолетни в питейни заведения, дискотеки, интернет клубове. Целта на тези проверки е да се осигури спазването на Наредбата за опазване на обществения ред и общинската собственост.
През 2024 г. са проведени единадесет операции в питейни и увеселителни заведения. На 24 родители са съставени протоколи за полицейско предупреждение по чл. 65 от ЗМВР и един акт по ЗЗД / Законът за закрила на детето/. До екипа на комисията през 2024 г. са постъпили три сигнала за деца – жертви или в риск от насилие като по случаите са съставени протоколи.
Комисията проведе анкетно проучване на тема „Кои са насилниците?" сред учениците от V - IX клас от различни училища на град Добрич, в което участваха 163 малолетни и 175 непъллетни..Проучването анализира факторите и причините за прояви на насилие сред малолетните и непълнолетните лица, като чрез анонимните отговори беше констатирано кои са основните извършители на насилие.
През консултативния кабинет са преминали около 89 деца и родители, педагогически съветници и граждани. Наблюдава се тенденция на увеличаване броя на желаещите да посещават кабинета и да търсят съдействието на специалистите, работещи в него, казват от комисията.