- Не е помощ, а инвестиция в активни хора - те създават бъдещето, казва кметът
- Така малкият Адриан ще има нова стая
- Общината готова да дава и още
Трето бебе в семейството идва с бонус от 10 хил. лева в Горна Оряховица. Това вече не е само предизборно обещание на кмета на града Николай Рашков, а реална стъпка за повишаване на раждаемостта.
Семействата на 5 новородени вече получиха тази 5-цифрена премия, с която общинското ръководство иска да пребори застаряването и демографската криза.
Мярката е част от дългосрочна стратегия за подкрепа на работещите и отговорни родители
Наредбата на общинския съвет в Горна Оряховица е в сила от миналата година. Тя регламентира условията и реда за отпускане на еднократна финансова помощ за новородено или осиновено дете до трето включително.
Финансовата подкрепа от 10 хил. лв. е насочена към горнооряховски семейства, отговарящи на определени критерии.
"Най-важният е да имат непрекъснати осигурителни права през последните 5 години. На практика това са средства на същите тези хора", посочи кметът.
Право на помощта имат родители, които са адресно
регистрирани и реално живеят на територията на общината през последните 5 г.,
а по-големите им деца ходят на училище или детска градина.
Първите 10 хиляди по новата мярка бяха предоставени през октомври на семейството на бебе Крисия. А на Игнажден на мило тържество нови 4 двойки и техните деца получиха чековете си в кметството.
Сред тях са Адриана и Петър Костови, чието бебе Адриан се роди през ноември. Родителите се запознали преди 11 г. на круизен кораб във Франция, където и двамата работели. Синът им Павел се родил през 2019 г.
"По време на пандемията, когато бяхме спрели, се появи и София. Не се колебахме да имаме трето дете, може би и по примера на сестра ми, която също има 3, но те живеят в Германия", казва Адриана.
С помощта от общината планират нова детска стая за бебето.
"Помагаме на активните, образовани родители, решили да имат повече от 2 деца. Искаме тези семейства да са по-спокойни финансово, за да отгледат едни пълноценни членове на общността ни, които след време ще произвеждат брутния вътрешен продукт.
Гледам на тази мярка не като помощ, а като на една отлична инвестиция в бъдещето на общината и държавата", написа във фейкбук кметът Николай Рашков.
От общината имат готовност да увеличат рамката на средствата по тази програма.
От 200 до 5000 лв. за бебе дават общините, стимулират образованите родители
Еднократната помощ за новородено е различна за всяка община. В повечето обаче има сходни условия: родителите да са жители на съответния град, да са си платили местните данъци и да имат по-високо образование.
В Бургас помощта варира не само спрямо броя на децата, но и според образователния ценз на родителите. Ако и двамата имат средно образование, им се полагат 325 лв. за първо дете, 455 лв. за второ и 585 лв. за трето. Но ако са висшисти, вземат повече - съответно 455 лв., 585 лв., 715 лв. За м.г. са подадени 777 заявления, на 70 е отказано, тъй като не са отговаряли на посочените условия.
По-солидната помощ от 2000 лв. на дете, независимо кое поред е, дава Несебър, стига родителите да са жители на общината.
В Стара Загора размерът зависи както от това дали майката и таткото са образовани, така и от поредността на детето. За първо бебе в семейство, в което поне единият родител е със средно образование, се полагат 683 лв. А 883 лв. е помощта за трето или следващо, ако поне единият родител е с висше.
И във Враца плащат повече за децата на по-добре образованите родители. 400-500 лв. се изплащат, ако са висшисти, при 350 лв. помощ иначе за първо дете. За второ стандартната помощ е 500, но при диплома от вуз става 600-700 лв. според степента на образование. За трето дете се взимат 1300 лв., а за висшистите - 1700 лв.
Община Смолян дава премия за всяко новородено и осиновено дете в размер на 500 лв. Условието е родителите да са навършили пълнолетие, да имат поне средно образование, да са с непрекъснати здравни осигуровки и да не са длъжници на общината.
Най-много в областта отпуска община Златоград - 1000 лв. за първо, 2000 за второ и 5000 лв. за трето дете.
"Сумите не тежат много на бюджета на общината, но е в полза на родителите. Прави впечатление, че дори и заможните приемат наградата и са щастливи, че някой им обръща внимание", каза председателят на общинския съвет Емилия Кръстева.
В община Благоевград най-малко получават майките и бащите с основно образование. За първо, второ или трето дете сумата е от 200 до 2000 лв. За четвърто и всяко следващо - по 1000 лв., като тогава е задължително условие поне единият родител да е с висше. За близнаци и тризнаци се дават еднократно по 1000 лв.
Община Пловдив отпуска помощ от 5000 лв. само при раждането на тризнаци. Тези семейства получават и услугите на социален асистент, който да участва в гледането на децата и поддържането на домакинството, като заплатата на служителя се покрива от общинския бюджет. Практиката кореспондира с друга общинска помощ - отпускането на средства за семействата с репродуктивни проблеми, защото след процедури инвитро нерядко се раждат близнаци, а понякога и тризнаци.
В София, където проплакват най-много бебета, няма финансови стимули. Иначе за всяко новородено в България се отпуска държавна еднократна помощ, която в момента е 375 лв. за първо, 900 за второ и по 450 лв. за всяко следващо дете. (24 часа)