"Партията си има своя лидер и аз ще се съобразявам и с неговото мнение, защото това предполага самата логика на политическа отговорност. Много имаме още да се учим от Борисов като министър-председател.
Най-важната предпоставка и условие е възстановяването на спокойствието в обществено-политическия живот, туширането на напрежението между институциите", каза министър-председателят Росен Желязков в предаването "Панорама" по БНТ 1.
Той обясни, че в предизборната кампания и след началото на преговорите, много ясно от ГЕРБ-СДС са заявили, че за тях политическата отговорност е водеща. Затова Борисов е лидерът, който би трябвало да оглави правителството. Но в хода на преговорите, особено в лицето на Демократична България, не са срещнали разбиране за това, че носенето на политическа отговорност в лицето на политическия лидер е предпоставка за стабилно правителство и стабилно мнозинство. "Изненадващо за нас, въпреки че признаваха нашето лидерство в процесите, както и носенето на първия мандат за съставянето на правителство като право и задължение на първата политическа сила, те отказаха и номинацията, която беше направена, поради което ние прекъснахме разговорите с Демократична България. Разговорите не бяха напразни, защото 95% от текстовете за съвместно управление бяха направени заедно с тях", каза още Росен Желязков.
Добави също, че ако Демократична България бяха част от управляващото мнозинство, част от кабинета, много по-сериозно и стабилно щеше да изглежда управлението. Първо, заради по-голяма легитимност и представителност, както и заради споделените цели, които имат, но и въпреки тях ще се опитат да реализират политиките, за които са съгласни.
"Факт е, че останалите партньори - БСП и Има такъв народ подходиха отговорно, и подкрепата на Демокрация, права и свободи за мнозинството в парламента беше необходимата предпоставка това правителство да бъде гласувано, да съществува, да работи и да се ползва към настоящия момент с необходимата политическа подкрепа за всички действия, които трябва да се направят в рамките на настоящата година, като започнем от стабилизиране на финансите, минем през необходимите реформи и разбира се, ускоряване темповете на Плана за възстановяване и устойчивост, което е единствената сериозна предпоставка в икономиката да се влеят свежи инвестиции", заяви премиерът.
Той бе категоричен, че ДПС-Ново начало не е нито част от мнозинството в парламента, нито част от кабинета. Не разчитат на тази 1/8 от депутатите. Имат подкрепата на Демокрация, права и свободи и според него това само по себе си говори много за мнозинството, което е формирано в 51-ия Парламент.
"Мисля че ДПС-Ново начало много ясно започна да лидира процесите в тройната опозиция. Така че за влияние в структури и регулатори можем да говорим според актовете на такива, още повече, че предстои смяна на тези лица с изтекъл мандат в по-голяма част регулаторите и контролни органи, и изобщо в органите, които се избират изцяло или частично от Народното събрание. И в този смисъл, при номинацията, при гласуването и при избора ще се види какво е влиянието и какви решения ще взема мнозинството, в което ДПС-Ново начало не участва", каза още премиерът Росен Желязков.
Той обясни, че коалицията се състои от три субекта - ГЕРБ-СДС, ИТН, БСП-Обединена Левица. Когато са се обърнали за подкрепа, в рамките на мнозинството на парламента, много ясно и категорично са заявили на Демокрация, права и свободи, че отношенията с ДПС-Ново начало няма да минават през тяхната коалиция. Няма да бъдат гръмоотвод за бурите, които предстоят между двете формации. Демокрация, права и свободи в момента разполага с пет парламентарни комисии, има много сериозно участие в законодателния орган. Тяхната подкрепа е оценена по достойнство, не участва в правителството, не участва в изпълнителната власт и това е договорено както в рамките на коалиционното споразумение с ИТН и БСП, така и с декларацията за присъединяване към същото.
"Парламентът е този, който може да реши дали даде съгласие за продължаване на наказателно преследване срещу народен представител в рамките на този функционален имунитет, с който всеки един депутат се ползва. Това решение на парламента съм сигурен, че е продиктувано от съображения, които са свързани със самите мотиви за искането. Така че нямам съмнения, че парламентът в това мнозинство е постъпил както съобразно разбирането на мнозинството, така и съобразно закона и правомощията си", каза Росен Желязков.
Според него президентът е постъпил отговорно с конституирането на основните органи в страната, дал е достатъчно време на политическите субекти и това се увенча с успех.
По отношение на Украйна заяви, че България е показа сериозна подкрепа в социален, хуманитарен, военен аспект и по отношение на своята загриженост за следвоенното възстановяване на Украйна. Страната ни ще продължи да бъдем солидарна с каузата на Украйна. "Всички в момента се надяваме този конфликт да бъде разрешен", добави той.