Вложения в жилищния пазар се оказват предпочитани в цяла Европа и за първи път са №1
2024 година чупи всички рекорди за вземане на кредити, но същевременно и по спестовност.
Според последните данни от статистиката на БНБ, обявени в петък, през миналата година домакинствата са взели нови кредити за над 8 млрд. лева. Общата сума вече е 46,374 млрд. и е равна на 23,2% от брутния вътрешен продукт на България.
Основната част от изтеглените заеми са отишли за покупката на имоти. Според данните на БНБ ипотеките през миналата година са почти 6 млрд. лева, което е годишен ръст от 29,1%, а общата сума вече е 25,691 млрд. Стремителното нарастване показва, че мерките, които БНБ въведе от октомври миналата година за охлаждане на ипотечното кредитиране, засега нямат осезаем ефект.
Това е причината имотните сделки да продължават да се увеличават, а също така и цените на жилищата. България се оказа на първо място по поскъпване в ЕС с 16,5% през миналата година, сочат данните на ЕС. Страната ни обаче не е изключение от общия тренд. През 2024 г. инвестициите в имоти в Европа са достигнали 206 млрд. евро, сочат данни на консултантската компания CBRE. Жилищният сектор за първи път се оказва най-предпочитаният от инвеститорите на Стария континент.
Само през последното тримесечие на миналата година са сключени сделки за 68 млрд. евро, което е увеличение с 32% спрямо същия период на 2023 г.
Потребителските заеми у нас също се увеличават - с 11,9 на сто на годишна база до общо 18,836 млрд. лева в края на 2024 г. През миналата година са взети нови заеми за 2 млрд. лв., което е доста по-скромно в сравнение с ипотеките.
От данните на БНБ прави впечатление, че кредитирането за домакинствата почти се изравнява с това за бизнеса. Заемите за нефинансовите предприятия нарастват с 10,1 на сто на годишна база до 48,581 млрд. лева. Оказва се, че бизнесът е взел два пъти по-малко заеми, отколкото хората.
Успоредно с тегленето на кредити се увеличава рекордно и спестовността. Депозитите на домакинствата са нараснали с 11,8 на сто през миналата година до общо 89,403 млрд. лева, сочат данните на БНБ. Сумата се равнява на 44,7% от брутния вътрешен продукт на България.
През декември темпът на растеж се е забавил заради похарчените повече пари покрай празниците. Въпреки това през 2024-а в банките като влогове са влезли нови почти 10 млрд. лева, което не се бе случвало досега. За сравнение през 2023 г. сумата е била малко над 7 млрд.
При депозитите бизнесът изостава значително от домакинствата - в банките държи 46,918 млрд. лева. Фирмените спестявания нарастват със 7 на сто на годишна база.
Депозитите на неправителствения сектор имат увеличение от 10,1 на сто до общо 140,424 млрд. лева към края на декември. Сумата се равнява на 70,1% от БВП на страната.