- Може да се прегражда на 4 сектора, електроника следи за чистотата и температурата на водата и въздуха
- Иноксово покритие не позволява образуването на бактерии, акустика "попива" шума
До месец Пловдив ще има закрит 50-метров басейн, с какъвто никога не е разполагал. Строителството му се превърна в сага, чийто край се вижда.
"В България има само два такива - в "Дианабад" и в Бургас
Но нашият е най-модерен - оборудван е с много електроника. Предстои пускането му в експлоатация", заяви кметът Костадин Димитров. И допълни, че Пловдив сбъдва още една мечта. Новото спортно бижу е изпълнено от "Главболгарстрой".
Първата копка направи в края на втория си мандат през октомври 2019 г. тогавашният кмет Иван Тотев. Но строеж не последва, тъй като не бяха осигурени необходимите към онзи момент 12,8 млн. лв. Четири години отреденият терен до Гребната база пустееше.
Едва през май 2023 г. следващият кмет Здравко Димитров направи втора първа копка и този път работата започна, като вече е на финала.
Плувният комплекс има акт 15 и предстои да бъде въведен в експлоатация. След пандемията и поскъпването на строителните материали обаче цената му се увеличи почти двойно и стигна 23,5 млн. лева.
Сега го чакат с нетърпение не само децата от спортното училище и състезателите, но и целият град
Съществуващият по-малък басейн "Младост" в съседство може да се ползва от граждани от 12 до 14 часа.
"Колко хора могат да се възползват в тези часове и да отидат да плуват", питат пловдивчани. Години наред плувните клубове в града настояваха за олимпийски басейн. Имаше подписки и протести.
"За Пловдив е голяма придобивка - заради липсата много таланти загубихме. Местиха се или в София, или в чужбина през годините. Йосиф Миладинов тръгна оттук, скоро не беше плувал българин на финал на олимпиада.
Плувкините Нина Рангелова и Диана Петкова също са пловдивчанки", посочва общинският съветник Георги Титюков.
"Уникалното на това съоръжение е, че може да се прегради през средата и да станат два басейна по 25 метра. Разполага с 10 коридора. Има два моста, които могат да го преградят дори на 4 сектора", разказа пред "24 часа" проектантът арх. Тодор Абаджиев.
По думите му инфраструктурата на съоръжението е много специална. Автоматизирано се поддържа температурата и чистотата на водата. Басейнът е с иноксово покритие, което предпазва от замърсяване с бактерии.
"Като се слезе под съоръжението, се виждат всички системи. Филтрите са италианско производство.
За първи път у нас се правят обходни инсталационни коридори",
описа той. Басейнът не е направен върху бетонно корито и няма нищо общо с лепенето на плочки и фуги, а е цяла система от специални панели с поливинилни и пластмасови покрития.
"В последните години световните и европейските първенства се провеждат само в такива басейни. Стандартът е много висок", описа арх. Абаджиев. По тази причина поддръжката на пловдивския е в пъти по-лесна, отколкото на обикновено съоръжение, тъй като химията за почистване е много по-малко. На практика той не се изпразва.
Камери наблюдават подводното движение на плувците. Снабден е с пречиствателната система, която с вентилационната се управляват електронно. Оборудван е с климатизация и специално осветление.
"Разполага с инфраструктура, каквато другите у нас нямат. Това са обезмъгляващи инсталации, които не допускат водни инверсии. Светлинни потоци минават през покрива и осигуряват естествена светлина. Електроника следи за влажност на въздуха и за температурата.
"Акустиката е 100%, която играе ролята на "попивателна", тъй като глъчката при децата и при състезания е голяма. Сега тя създава усещане за много тих шум и няма дразнещи звукове", посочи проектантът.
Количеството вода за него е 2700 кубика, а реалната дължина - 52 м
Разполага с кабинети за функционална терапия, помещения с душове, WC, стаи за треньори, модерни съблекални със санитарни помещения, фитнес зала за спортна подготовка, медицински кабинети, както и такива за спасители.
Седящите места са 1012, трибуните са амфитеатрални и най-високата точка е 12 метра. Проектирани са така, че да има видимост отвсякъде.
Всичко вече е реализирано и монтирано. Разполага с два входа - единият е за треньори и спортисти, а северният - за посетители. Две кафенета има в средната част на фоайетата.
"В него могат да се провеждат всякакъв тип първенства и
предполагам, че още тази година ще бъде
домакин на европейското по плуване за юноши
Не подобаваше на спортен Пловдив да не разполага с олимпийски басейн", коментира арх. Абаджиев. Идеята е на него да се провеждат международни състезания.
Старият басейн "Младост", който е строен през 1973-а и е с дължина 25 метра, остава за подготовка на спортисти. Между двете съоръжения има топла връзка.