В нашите десетилетия малко неща оцеляват 10 г. като амбиция и традиция, а библиотеката вече направи тази биография. Владимир Зарев казваше, че всъщност словото е истинската памет на човек. Софийската библиотека е пазител на тази памет с всички тези книги, срещите, инициативите, интервютата, които взима с писателите.
С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към гостите на 10-ото юбилейно издание на годишните награди на Столична библиотека.
Тя връчи отличието на най-четящото семейство за годината - Поля и Валери Гочеви и трите им деца Петър, Росица и Васил, с думите: "Четящото семейство създава едно друго пространство - на споделянето, нещо, което на всички нас като човеци много ни липсва напоследък. Пред нас стоят четящи хора, които са възпитали своите деца в значението на това да знаеш какво представлява книгата, да отидеш в библиотеката да я вземеш".
По думите на вицепрезидента времето на книгата не е отминало. "Не е ли приятна изненада, че книгата в момента, в който е създадена, тя има един и същ вид - страници, корици, слово. Ако си представим колко малко неща са запазили своята форма и съдържание през всичките тези векове, едва ли са много. Това е само един аргумент, затова че книгата ще продължи да съществува", допълни още Йотова.
Сред останалите наградени бяха и студентите Стелиан Тодоров и Димана Вълова, както и Иса Стефанова, ученичка в 12 клас. 9-годишната Ида Кацаркова също е сред най-активните читатели на годината. "Специално благодаря на детския отдел на Столична библиотека, на семейството ми, че ме подкрепя. Много обичам да чета книги и да прекарвам време в природата", каза тя на церемонията, а приза й връчи друг млад читател - Виктор Попов.
Тази година бяха дадени и специални награди за най-четен автор на десетилетието (2014 – 2024). А отличените автори бяха Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев.
Специална награда получи и Владимир Зарев. Автор на годината е Виктория Бешлийска, отличието за най-четен автор на книги за София получи Тони Николов, най-четен автор на нонфикшън литература стана проф. Николай Овчаров, а най-четен поет – Георги Константинов.