47-ият президент обеща златна ера и започна драстични промени в политиките на САЩ
“Златната ера на Америка започва сега! 2025 е година на освобождението.” Това заяви в понеделник Доналд Тръмп минути след като се закле като 47-ия президент на САЩ в Капитолия.
Клетвата си Тръмп положи върху две библии, които държеше съпругата му Мелания - едната е подарък от покойната му майка Мери, а втората е същата, която ползва 16-ият президент на САЩ Ейбрахам Линкълн през 1861 г.
Новият лидер на Белия дом беше принуден
да премести церемонията си на закрито
заради студове от -13°С, които сковаха столицата. За първи път от 40 години насам встъпването в длъжност на американски държавен глава се проведе в централната ротонда в Капитолия. За последно там властта пое Роналд Рейгън през 1985 г.
Плътно до Тръмп през целия ден беше както семейството му, така и новият му приятелски кръг от техмилиардери. Мелания Тръмп, която отново влиза в Белия дом като първа дама, привлече погледите с елегантна визия и дръзка шапка. Поначало един от ключовите въпроси, когато става дума за модата в деня на встъпването в длъжност, е от кого и къде са изработени дрехите. За визията си новата първа дама избра нюйоркския дизайнер Адам Липс, като шапката обаче е изработена от друг американски дизайнер - Ерик Джавитс.
Още в началото на празничния ден по време на службата в църквата “Св. Йоан” редом до републиканеца бяха собственикът на “Мета” Марк Зукърбърг, изпълнителният директор на “Епъл” Тим Кук, както и основателят на “Амазон” Джеф Безос. Там бяха забелязани и медийният магнат Рупърт Мърдок, президентът на ФИФА Джани Инфантино и бившият премиер на Великобритания Борис Джонсън. По-късно в Капитолия се появиха и милиардерът Илон Мъск - един от най-приближените хора на Тръмп през последните месеци, който е вече и официално част от новата администрация начело на Департамента за правителствена ефективност (DOGE), както и главният изпълнителен директор на "Гугъл" Сундар Пичай.
Гости на церемонията бяха и всички живи бивши лидери на САЩ - Бил Клинтън, Джордж Буш, както и Барак Обама, който обаче не беше придружен от съпругата си Мишел.
Промените с встъпването на власт на Тръмп започнаха още от ден първи. Очакваше се късно вечерта той и бъдещата му администрация да обявят
извънредно положение на границата с Мексико
и да наредят на Министерството на отбраната да “запечата границата” като част от новите миграционни мерки. Очакваше се непосредствено след встъпването в длъжност Тръмп да подпише между 100 и 200 закона, поне 10 от които са свързани само с граничния контрол. Те ще включват разполагане на още патрули, възобновяване на строенето на граничната стена, както и връщане на политиката “Останете в Мексико”.
Други основни законодателни промени на Тръмп включват:
премахване на защитите за транссексуални
във федералните затвори, въвеждане на определения за биологичен пол за федералните служители, старт на разследване на търговските практики, които позволяват на стоки с ниска стойност да влизат в САЩ без мита, отмяна на повечето зелени политики, които администрацията на Джо Байдън въведе, включително разрешение за добив на нефт в Аляска, възможно преименуване на Мексиканския залив в “Заливът на Америка” и др.
Същевременно Джо Байдън часове преди да слезе от властта, помилва превантивно цялото си семейство, за да ги предпази от “ политически атаки”, които “нямам причина да вярвам, че ще спрат”.