За най-големите влогове има доходност и над 3,5%, но бързите преводи през мобилен номер вече не са безплатни
Доходността на депозитите тръгна полека нагоре и вече има банки, които предлагат лихва над 3%, която е по-висока от инфлацията.
Проверка на “24 часа” показва, че
повишението
е видимо предимно при големите влогове с по-дълъг срок
Спестяванията в евро са по-доходоносни от тези в левове.
Една от по-малките банки предлага годишна лихва от 3,5%, ако парите се оставят за повече от 3 години.
За 6-месечен депозит доходността е 1,4% на година, а за 3-месечен – 1,2%, като не се изисква минимална сума. Пари на влог за поне 2 години носят 2,7%.
Друга по-малка банка дава още по-голяма годишна доходност - 4,5%, но при 7-годишен срочен депозит.
Ако парите се държат за 4 или 3 години, лихвата съответно е 4 и 3,5%. Тук обаче има условие - да се открие разплащателна сметка, в която трябва да има ежемесечно довнасяне, а и не може да се закрива.
Финансовата институция предлага и откриване на онлайн депозит с 1,8% лихва при 24-месечния срок, 1,55% при 12-месечния, 1,3% при 6-месечния и 1% при 3-месечния.
Банката предоставя и стандартен 12-месечен депозит с лихва от 1,2% и 24-месечен с 1,3%.
Сред офертите на други банки се срещат такива за 12-месечен стандартен депозит с лихва 1,85% и тригодишен с 2,25%.
Има и оферти за 1,5% за 6-месечен, 1,75% при 12-месечен, 2% при 2-годишен и 2,25% при 3-годишен депозит. И тук има условие за разплащателна сметка, дебитна карта и интернет банкиране.
Няколко от по-големите банки също са вдигнали доходността на влоговете до 1,5-2%. Според специализирани сайтове за финансова информация в момента
най-високите лихви по едногодишни депозити варират между 1,8 и 2,5 на сто,
т.е. на 10 000 лева доходността е от 180 до 250 лева.
Повишението на лихвите е по-слабо при по-малките суми. Последните данни на БНБ показват, че средната доходност на новооткритите срочни депозити е 1,02% за домакинствата, а за фирмените - 1,7%. Това е политика на по-малките банки.
За разлика от тях големите, които влизат в топ 10, дават почти нулеви лихви за малките суми. Но има и такива, които вече не предлагат срочни депозити, а са ги заменили с други финансови продукти, като например спестовни сметки.
Олихвяване при тях почти липсва, но не се губи от т.н. неактивност, или ако парите потрябват на собственика предсрочно. Някои банки са въвели минимална сума, която трябва да остане, за да се запазят лихвените условия. Таксите при теглене също изяждат част от доходността.
Конкуренцията на онлан платформи за финансови инвестиции, които вече предлагат доходност над 4% за краткосрочни депозити и над 7% за дългосрочни, вероятно ще ускори темпа за нарастване на лихвите. Засега обаче надпреварата не е особено голяма, тъй като при инвестирането има такси, а и като цяло то е с по-рисков характер.
Трендът за движение на лихвите нагоре би трябвало да е неблагоприятна за кредитирането, защото е признак за поскъпване на заемите. Засега обаче това не се е случило, а движение ва тази посока може да се очаква в края на тази година, твърдят анализатори.
И докато лихвите по депозитите все още бавно тръгват нагоре, таксите продължават да се вдигат с бързи темпове. Много банки
вече обявиха промени в тарифите си
на сайтовете си и в лични съобщения до клиентите.
Поскъпването засегна най-напред незабавните преводи по мобилен номер, които се радват на голям интерес заради ниската си цена. Само за миналата година са извършени 1,35 милиона превода.
Три от големите банки оставят безплатни само преводи между 100 и 300 лв. При останалите обаче вече има такса. Тя вярира най-често от 50 до 70 ст., ако е между вътрешнобанкови сметки, и 1-1,20 лв. към дряги финансови институции. При част от банките цената може да стигне и 1,47-1,50 лв.
Една от водещите банки информира клиентите си за нови такси от 1 април. Внасянето на до 2000 лв. на каса ще става срещу минимум 2 лв. и добавка 0,25% върху изтеглената сума. С 1 лев поскъпват преводите – съответно 5 лв. се плащат между сметки в банката и 7 лв. към други. Внасянето на пари по банкомат вече няма да бъде безплатно, а ще струва 0,20 лева плюс 0,05% от внесената сума.
От средата на март друга голяма банка ще увеличи с лев таксата за откриване на разплащателна сметка и това вече ще струва 6,99 лв. С 5 лв. поскъпва месечното обслужване на три вида разплащателни сметки.
С по-високи такси ще става внасянето и тегленето на пари на каса. Върху сумите до 300 лв., които се внасят, ще се начислява 0,30 при сегашни 0,25%. При тегленето таксата от 0,5 ще стане 0,6%. Вътрешнобанковите преводи също поскъпват - от 5 на 7 лв.
От началото на 2025 г. с промени в таксите и комисионите е и още една от големите банки. Откриването на сметка вече става срещу 6 лева, а месечната поддръжка с издадена дебитна карта - 2,99 лева. Тегленето на каса на пари е 7 лева, или 0,7% върху цялата сума.
Който иска в банка да му преброят монети или да проверят банкноти дали са фалшиви, вече
трябва да плати 6%
от преброеното или провереното или най-малко 24 лева. Проверка на банкноти на детектор, които няма да се внасят в същата банка, вече ще струва поне 1,20 лв. за всяка банкнота, което напълно обезсмисля операцията.