Читалището в Макариополско отличи най-автентични сурвачки в национален онлайн конкурс. За участие в надпреварата фотографии изпратиха общо 67 участници от различни населени места в страната, съобщиха от ръководството на Народно читалище (НЧ) „Минчо Иванов – 1912" в Макариополско, пише БТА.
Тричленна комисия разгледа обстойно всички сурвакници. За най-автентична бе определена сурвачката на дванадесетгодишния Пламен Тенчев от клуб „Синьо лято" при НЧ „Н. Й. Вапцаров – 1964" в Хасково. Към личната фотография с украсената сурвакница на младежа е приложена подробна информация за символиката, характерна за село Сусам (Хасковско).
Посочено е, че сурвакницата е с височина от 1,4 м, като е използвана дрянова клонка с много пъпки от дърво в покрайнините на селото. Клоните на дряна са свити на три кръга, символизиращи земята, човешкото и божественото, привързани с червен конец. Кравайчетата, закачени по сурвачката също са свързани с тази традиция - символ на кръговрата на живота и непрекъснатата връзка. Други конци, специфични за направата на автентична сурвачка са зелен, насочващ за земята, син за водата и небето, жълт за слънцето и бял, символизиращ чистота на душата, е описано в публикацията.
На всеки от кръговете на сурвачката се нанизват символични за него плодове, ядки. Поставят се и чесън, лукови главички против уроки, сушени чушки, тиквени семки.
В Сусам, на кръга на "човешкото " се закача червена торбичка, на която има паричка - символ на богатството, което сурвакарчето нарича на домакина. Вътре в торбичката се поставят орех с черупка. Черупката е символ на сила, а ореховата ядка - на мъдрост, пише още в описанието на фотографията. Подробно описана е и символиката на останалите атрибути, с които се украсява дряновата клонка, за да се превърне в автентична сурвакница – да бъде пъстра, шарена и гиздава.
Журито в Макариополско е класирало на второ място сурвачката на 5-годишната Калина Атанасова от търговищкото село Стража. А на трето място е десетгодишният Ивайло Проданов, възпитаник на Основно училище (ОУ) „Св. Паисий Хилендарски" в Раднево.
Присъдена е и награда за най-малък участник, посочиха от читалището-организатор на конкурса. Това е Виктор Николаев, на три години и половина, участващ от името на НЧ „Съединение" в село Климентово.