Точно 10 души избра новият президент, с които да променя САЩ
Още преди да встъпи в длъжност, Доналд Тръмп се зарече да върне силата, господството, просперитета и гордостта на Америка. Новият американски президент даже заяви, че управлението му ще бъде “нов златен век” за страната, тъй като има намерение да се справи с някои от най-големите ѝ проблеми като имиграцията и икономическата нестабилност. Той обеща радикалната промяна да започне веднага щом се върне в Белия дом на 20 януари и обяви екипа, с който възнамерява да я осъществи.
10 души той е номинирал за най-влиятелните длъжности в държавата. Всеки от тях има своя визия как промяната може да се случи, но всички споделят идеята за лоялност към най-висшия човек, отбелязва Би Би Си.
Изпълнението на едно от най-големите предизборни обещания на Тръмп, а именно справянето с нелегалната имиграция, е поверено в ръцете на Кристи Ноем. Красавицата, която кара втори четиригодишен мандат като губернатор на Южна Дакота, се очаква да поеме поста на министър на вътрешната сигурност. Тя доби популярност в страната, след като отказа да въведе в щата си задължително носене на маски по време на пандемията от коронавирус, макар да имаше национално решение за това в цяла Америка. Ноем бе много критична към граничната политика на досегашния президент Джо Байдън и беше първият губернатор, изпратил членове на националната гвардия от своя щат в Тексас, за да помогнат с контрола на границата. Кристи споделя идеите на Тръмп за масова депортация на влезли нелегално в САЩ чужденци.
Твърди се, че милиони имигранти ще бъдат изгонени от страната през следващите години и острие на тази мащабна кампания ще бъде Том Хоман. Той е бивш ръководител на Агенцията за имиграция и митнически контрол на САЩ и беше
лице на имиграционната политика на Тръмп
за “нулава толерантност” и по време на първия му президентски мандат. В резултат на нея хиляди деца на мигранти бяха разделени от близките си, докато чакат процедури по депортация, което предизвика широк обществен отзвук. “Познавам Том от дълго време и няма по-добър в опазването на нашите граници”, написа Тръмп, съобщавайки, че отново назначава Хоман за директор по граничните въпроси.
Новият курс във външната политика е поверен на Марко Рубио, който ще е държавен секретар. 53-годишният сенатор от Флорида е син на кубински имигранти и е известен с критиките си към авторитарни режими. Казва, че заплахата, която ще определи този век, е Китай и ще са необходими усилия от цялото общество, за да ѝ се противопостави Америка. По отношение на войната в Украйна смята, че Киев трябва да се съсредоточи върху постигане на споразумение с Москва, дори това да не доведе до връщането на всички окупирани от Русия украински територии.
Същото мнение споделя и Майкъл Уолц, който ще е съветник на президента по националната сигурност. Той е награждаван военен ветеран с мисии в Афганистан и твърди, че пълното изтласкване на Русия от териториите, които контролира, включително Крим, е нереалистична задача.
Най-богатият човек в света Илон Мъск ще помага на Тръмп да намали бюрокрацията и разходите за държавната администрация. Това ще се случва чрез въвеждане на нови технологии и премахване на регулации, които пречат на бизнеса да се развива.
Затова ще работи и индийско-американският мултимилионер Вивек Рамасвами. Той е биотехнологичен предприемач и също като Мъск ще дава съвети какво точно да прави новосъздаденото министерство за правителствена ефективност. “ФБР не може да бъде реформирано. Правилният отговор за него е: затворете го”, казва Рамасвами, който вече говори за закриване на цели агенции и масови уволнения на служители.
Противник на ваксините срещу Covid-19 пък е изборът на Тръмп за здравен министър. Робърт Кенеди-младши е дългогодишен политик, който даже
направи опит да стигне до номинация за президент
от Демократическата партия, но след като не успя, стана привърженик на кандидата на републиканците. Той е племенник на бившия президент Джон Кенеди. Известен е с поддържането на различни теории на конспирацията. Затова изборът му за ключовия пост се възприема като рисков.
Друго спорно назначение е това на Тулси Габард за директор на националното разузнаване. Тя е военен ветеран, служил в медицинско отделение в Ирак, който често се противопоставя на американската външна политика. През 2017 г., докато е конгресмен от Демократическата партия, се среща с тогавашния президент на Сирия Башар ал Асад и обявява, че “той не е враг”. Хвърля съмнения и върху оценките на американското разузнаване по различни въпроси и обвинява НАТО за нахлуването на Русия в Украйна.
За поста на министър на търговията Тръмп се доверява също на милиардер. Хауърд Лутник губи 658 служители при атаката на 11 септември 2001 г. срещу Световния търговски център, но успява да възстанови финансовата си компания след терористичното нападение. Ролята му на основен дарител в предизборната кампания на Тръмп му осигури работа и като съпредседател на преходния екип, който извършва попълването на хиляди работни места в новата администрация. Подобно на шефа си, Лутник смята, че китайските стоки трябва да бъдат облагани с 60% мито, а всички останали – с 10 процента.
Ключова роля в икономиката на САЩ ще играе и номинираният за финансов министър Скот Бесент. Той е известен финансист и инвеститор, с дългогодишен опит в управлението на хедж фондове. Преди това е
работил за милиардера и филантроп Джордж Сорос,
един от най-големите донори на Демократическата партия в Америка. Въпреки че подкрепя призивите на Тръмп за нови мита върху вноса, Бесент ги вижда предимно като инструмент за преговори, а не като постоянен източник на приходи за САЩ. Президентът го описва като “един от най-блестящите умове на Уолстрийт” и го смята за човек, който ще помогне за укрепване на икономическата конкуретоспособност на Америка. Бесент е първият открит гей, който става финансов министър в историята на САЩ. Той има брак с бившия прокурор на Ню Йорк Джон Фрийман, с когото са родители на две деца.