Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон
Очаквано, Висшият съдебен съвет (ВСС) отложи изслушването на кандидата за главен прокурор Борислав Сарафов заради промените в Закона за съдебната власт. С тях на кадровиците, които са с изтекъл от две години и три месеца мандат, им беше забранено да избират тримата големи в съдебната система. Освен поста на главен прокурор без титуляр, а с временен шеф е и този на председател на ВАС.
Единодушно с 18 гласа Пленумът на ВСС реши да изчака публикуването на съдебния закон в “Държавен вестник”. След като бъдат обнародвани промените, кадровиците щели
да се съберат отново и да решат какво да правят
с процедурата за избора. Тъй като законът изисква тя да бъде прекратена, най-вероятно това ще стане. Представляващият ВСС Боян Магдалинчев обясни, че няма да откриват повече процедури за избор на председател на ВАС. След края на мандата на Георги Чолаков бяха направени два опита да се намери кандидат, но такъв не се появи, а той стана изпълняващ функциите.
Докато ВСС решаваше какво да прави, пред входа му на рехав протест бяха не повече от 20 души, поддръжници на БОЕЦ. Много повече бяха полицаите. Затворена за пещеходци и автомобили беше ул. “Екзарх Йосиф” от Центалните хали до Женския пазар.
Сарафов не дойде във ВСС, а Магдалинчев обясни, че не го е виждал.
Представляващият съвета обаче отново повтори тезата си, че приетите промени се правят за един човек. Магдалинчев директно каза, че забраната ВСС да избира тримата големи според него е противоконституционна. Виждането му е, че когато се ограничават права на орган, който е в конституцията, това трябва да е записано в основния закон. Той даде да се разбере, че има очакване съдебният закон да бъде атакуван пред КС.
Това могат да направят 48 народни представители, което е малко вероятно, защото текстът беше приет от 208 депутати. Право да сезират КС имат и пленумите на ВКС и ВАС. Не е изключено върховните магистрати да поискат отмяна на текстовете. Самият Магдалинчев преди ВСС беше зам.-шеф на ВАС. Дори и съдът да бъде сезиран, той ще се произнесе след месеци, а решението му ще действа занапред.
Процедурата за избор на главен прокурор стартира още през юни 2023 г. веднага след като този състав на ВСС освободи Иван Гешев от поста, а Сарафов беше назначен за и.ф. После тя беше спряна, защото, докато още беше начело на държавното обвинение, Гешев отправи искане до КС за отмяна на механизма за разследва на главния прокурор. След като съдът остави промяната в сила, в началото на септември Прокурорската колегия поднови избора на главен прокурор. Кандидатът беше Сарафов. Изслушването беше насрочено за четвъртък от 10 часа и допреди дни процедурата вървеше по график. Той представи пространна концепция за развитието на държавното обвинение в следващите 7 години, изготвени бяха обстойни становища за неговите качества. Изпратени бяха и много запитвания от неправителствени организации, включително за имотното състояние на сина му и бившата му съпруга и познанството му с изчезналия Петьо Петров - Еврото. Въпреки скептицизма, че депутатите ще успеят за 10 дни, в сряда те приеха промените в съдебния закон на второ четене. С тях не само прекратиха избора, но и
ограничиха възможността повече от 6 месеца някой да заема поста и.ф.
главен прокурор, шеф на ВАС или на ВКС. Ограничението действа от обнародването на закона. Депутатите обаче не приеха текстовете, че този, който е бил и.ф., не може да се кандидатира. Така при следващ ВСС няма пречка Сарафов пак да е номиниран. Народните представители дадоха и срок от 6 месеца, за да стартира изборът на нов ВСС.