- Не мина идеята да се забрани на изпълняващия функциите да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. при нов ВСС и Борислав Сарафов (ако още е и.ф.) може да се кандидатира за обвинител №1
- Подписът на президента е финалната точка при избора на най-важните в съдебната система
Неочакван обрат претърпяха в сряда промените в съдебния закон, свързани с избора на тримата големи в съдебната власт. Случи се часове преди Висшият съдебен съвет (ВСС) да изслуша единствения кандидат за поста главен прокурор Борислав Сарафов. Гласуването на неговата кандидатура е насрочено за четвъртък, 16 януари.
24 часа по-рано почти по същото време 208 народни представители приеха, че ВСС, чиито членове са с изтекъл мандат, не може да избира главен прокурор и шефове на ВКС и на ВАС.
Текстът не беше подкрепен само от депутатите от “ДПС - Ново начало”,
но пък малко по-късно и те гласуваха за целия параграф.
Текстът, с който се забраняваше на ВСС с изтекъл мандат да прави трите важни избора, не мина в правната комисия във вторник. Преди гласуването в залата Борислав Гуцанов от “БСП - Обединена левица” поиска почивка, а след нея дойде и ключовото решение.
Мандатът на настоящия състав на кадровия орган изтече през октомври 2022 г. До момента нов няма заради народните представители, които не направиха никакъв опит да гласуват за членове на ВСС. Те се избират с мнозинство от 160 гласа. Обяснението на депутатите беше, че чакат първо да влязат в сила промените в конституцията. Текстовете, които засягаха ВСС обаче, бяха отменени от Конституционния съд.
Представляващият ВСС Боян Магдалинчев нямаше отговор на въпроса дали в четвъртък ще има изслушване на Борислав Сарафов. Пред БТА той каза многозначително, че
“може и да има, може и да няма”
“Имаме готовност за всичко - да продължим процедурата до момента, в който промените бъдат обнародвани в “Държавен вестник”, и да следим това, което Народното събрание приема. Ако нормативната уредба бъде публикувана, тя има императивен характер към една персона – на и.ф. главен прокурор”, смята Магдалинчев.
В преходните разпоредби народните представители записаха, че се прекратяват започнали процедури за избор на тримата големи, които не са приключили с указ на президента.
Подписът на държавния глава е финалната точка
при избора на тримата най-високопоставени шефове в съдебната система.
Прекратяването на процедурата за избор на Сарафов беше гласувано от правната комисия във вторник, така че не беше изненада. В момента висяща е само неговата процедура. Съветът на два пъти откриваше такава и за избор на шеф на ВАС, защото мандатът на Георги Чолаков изтече на 22 ноември м.г., но желаещи за поста не се появиха. Очакваше се през януари да тръгне трета.
С абсолютно единодушие от 230 гласа депутатите гласуваха, че изпълняващ функциите главен прокурор, шеф на ВКС или на ВАС не може да е на поста повече от 6 месеца.
Борислав Сарафов е временно обвинител №1 от 16 юни 2023 г., а Георги Чолаков - от 22 ноември м.г. Така че те могат да бъдат на тези позиции най-много още половин година, защото законът действа занапред. Имаше идея да бъде написано, че има ретроактивно действие, но не стана. Не беше приета и преходната разпоредба, която задължаваше в едномесечен срок ВСС да изчисли кой колко време е бил изпълняващ функциите и то да се вземе предвид.
Затова може да се приеме, че финалната воля на законодателя е
максималният срок от 6 месеца като и.ф. да започне да се брои от влизането в сила на измененията
Точно 6 месеца от приемането на промените дадоха на себе си и на съдебната власт депутатите, за да стартират избора на членове на ВСС.
Народните представители обаче не видяха проблем, че след края на 7-годишния си мандат Георги Чолаков остана и.ф. председател на ВАС. Само 101 гласа подкрепа събра предложението да се забрани на тримата големи след края на мандата да остават на постовете си, макар и като временни.
Беше отхвърлена и идеята да се забрани на и.ф. да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. няма пречка, ако бъде сформиран нов ВСС и Борислав Сарафов още е и.ф. главен прокурор, да участва в процедура за обвинител №1.
Очаквано народните представители не одобиха предложението на ПП-ДБ за двойното мнозинство и алтернативното на Надежда Йорданова, ако президентът откаже да подпише за главен прокурор, при второто гласуване да са нужни 17 гласа.
В закона беше записано още, че
главният прокурор има само двама заместници
В момента те са толкова, след като преди седмица Прокурорската колегия назначи Ваня Стефанова за заместничка на Сарафов. Преди да стане служебен правосъден министър, на този пост беше и Мария Павлова. Другата заместничка на Сарафов е Елена Каракашева, която преди това беше съдийка във ВКС.
Депутатите решиха още, че когато президентът върне предложението за назначаване на някого от тримата големи, Пленумът на ВСС приема повторно решение за избор най-малко 2 месеца след получаването на указа на президента.
По време на дебата Петър Петров от “Възраждане” настоя да бъде прието ограничение заместниците на някои от тримата големи да бъдат назначавани за изпълняващ функциите. “Идеята е да предотвратим бетонирането като и.ф. не само на главния прокурор, но и на назначени от него заместници”, каза той.
Петров напомни за назначаването на Ваня Стефанова, а като заместник трябва да се върне и служебният министър на правосъдието Мария Павлова.
Предложението не събра мнозинство, което значи, че всяка от заместничките на Борислав Сарафов може да бъде определена за и.ф. главен прокурор.
Стою Стоев от ПП-ДБ обърна внимание на предложението трима членове на Пленума, а не само на съответната колегия да имат право да предлагат председател на върховен съд и главен прокурор. Мнозинството обаче го отхвърли.