В Пловдив пристигат от Австралия ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар
Огромна горила за малко да убие директора на пловдивския природонаучен музей главен асистент Огнян Тодоров. Това е станало високо в планината на Уганда. "Озъби се и тръгна агресивно да ме напада. Добре, че гидът беше близо до мен, размаха сопа и автомат и я спря. Сърцето ми щеше да се пръсне. Тези горили са много опасни. В седнало положение са около метър и половина, главите им са огромни", разказа пред "24 часа" Тодоров, след като представи 74 фотоса от изложбата "Дивата Уганда".
Той посети Африка през юни м.г., разглеждайки нейното биоразнообразие. Най-интересно било посещението му в националния парк Бинди, който се намира високо в планината на 2700 метра. "Заплатихме допълнително, за да отидем при горилите. Но срещата с тях не се оказа благоприятна за мен. С един удар можеше да ме преполови", описа преживения ужас той.
Въпреки кошмара Тодоров е поразен от природата на Африка. Впечатлили го и хората, макар да са изключително бедни. "Много са добронамерени, усмихнати, приветливи, гостоприемни. Гостиха ни с риба и пилешко под различни форми. Готвят изключително вкусно", разказа той. И се кани пак да посети този континент.
Но преди това предприема друга експедиция - в далечна Азия. От 15 февруари до 10 март ще посети Тайланд, Камбожда, Виетнам и Мианмар. Там ще броди по национални паркове и музеи.
"Ще търся маймуните Дюк - едни от най-редките в света, намират се в един национален парк във Виетнам до град Да Нанг. Само ще ги снимаме, приготвил съм видео и професионална техника. После ще направя изложба като тази за многообразието на Африка", обясни Тодоров, който ръководи най-посещавания музей в Пловдив, а може би и в страната.
В Тайланд ще броди по джунгли, за да изследва земноводни, влечуги, бозайници, безгръбначни, които са по неговата научна част.
"Експонати оттам няма да вземаме", уточни Тодоров.
За сметка на това в края на януари в Пловдив пристигат изключителни екземпляри от Австралия. С тях ще се обогати колекцията на музея. Това са ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар - огромна нелетяща птица над метър и нещо.
"Заявихме тези животни в началото на м.г., 8 месеца чакахме разрешение от тяхното правителство за продажбата им. Ще дойдат в Пловдив препарирани. Особено птицечовката е животно, което малко музеи в света притежават", допълни Тодоров.
Покупката на новите експонати е на стойност 120 000 лева, а средствата са от бюджета на музея.
Тодоров е убеден, че ще предизвикат още по-голям интерес у посетителите. "Подготвяме витрина за австралийски животни. Ще пресъздадем пейзаж от този далечен континент, такава зала няма да има никъде другаде. Хората, като разберат, че в музея има препарирана коала, непременно ще искат да я видят", убеден е директорът.