Борислав Гуцанов е номиниран за министър на труда и социалната политика. Той е съпредседател на парламентарната група на "БСП - Обединена левица" в 51-ото НС.
Роден е на 17 юни 1967 г. във Варна.
През 1991 г. завършва ВВМУ „Н. Й. Вапцаров" във Варна със специалност „Корабоводене на гражданския флот". През 2017 г. завършва с пълно отличие Военна академия „Г. С. Раковски" - София, със специалност „Стратегическо ръководство на сигурността и отбраната". Две години по-късно завършва пак там и курс по „Методика на научните изследвания". От 2021 г. е доктор по военнополитически проблеми на сигурността от Военна академия "Г. С. Раковски".
Веднага след дипломирането си във ВВМУ започва работа като помощник-капитан в Параходство „Български морски флот". След това дълги години трупа опит в корабния бизнес.
Член на БСП от 1988 г. През 1995 г. е избран за член на Градския съвет на БСП-Варна. На 47-ия конгрес на БСП е избран за член на Висшия съвет (след промените в устава – Национален съвет), какъвто е избиран последователно и на всички следващи конгреси досега. От 2009 до 2014 г. член на Изпълнителното бюро на БСП. От 2016 г. е председател на Съвета по финанси и икономика на БСП.
Председател е на Градската организация на БСП във Варна от 2007 до 2013 г., когато става народен представител. През 2016 г. отново става председател на градската организация на БСП. От октомври 2020 г. е председател и на Градския съвет, и на Областния съвет на БСП, както и член на ИБ на партията.
През 1995 г. е избран за общински съветник от БСП във Варна. През 2005 г. е избран за председател на Общински съвет-Варна. Заема този пост и след местните избори през 2007 г. Същата година става председател на УС на Националната асоциация на председателите на Общински съвети в България.
Избран е за депутат за първи път в 42-ото НС. Народен представител от БСП и във всички парламенти от 45-ия досега.
Женен, с две дъщери.
През 2013 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови България да плати 40 000 евро на семейството на Борислав Гуцанов заради ареста му в рамките на операция „Медузите". През 2010 г. барети нахлуха в дома му и го задържаха пред очите на семейството му във връзка с дело за източване на общинската фирма „Градски транспорт". Производството срещу Гуцанов е прекратено заради липса на доказателства от прокуратурата във Варна. А в решението на ЕСПЧ три години по-късно е посочено, че един от мотивите за осъждането на България е нарушаването на презумпцията за невинност на Гуцанов от тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов.