- Росен Желязков получи първия мандат от президента и веднага му върна папка с имена на министри.
- Големият политически компромис, който направихме е, че аз съм на това място, а не нашият лидер, каза номинираният за премиер Желязков
Още днес Радев изпраща предложения проектокабинет за гласуване в Народното събрание
С папка с имена на министри влезе при президента номинираният за премиер от ГЕРБ-СДС Росен Желязков. Румен Радев му връчи мандата за съставяне на правителство с първия.
Срещата идва два месеца след старта на 51-ия парламент, като държавният глава даде достатъчно време на политическите формации, за да се разберат и да съставят редовно правителство. След дълги и тежки преговори, продължили дори по празниците, беше договорено коалиционно управление между ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН. А ДПС на Ахмед Доган късно снощи заяви, че ще подкрепи кабинета в пленарната зала. Така Росен Желязков може да разчита на 126 гласа подкрепа за правителството си от парламента и се очаква да върне веднага пълна папка с имена на президента.
Поемате голяма отговорност, българите твърде дълго чакат изход от политическата криза, започна Румен Радев. Но трябва да е ясно, че за управлението не е достатъчно да бъде само редовно, но и компетентно и експертно, и най-вече подчинено на обществения интерес, допълни президентът, връчвайки папката на Желязков.
Оценяваме времето, което ни дадохте, което нито беше загубено, нито недооценено от потенциалните партньори в търсенето на по-голяма легитимност във времена, в които подлагаме на съмнение тази дума всеки ден, отвърна Желязков и определи консултациите като трудни, но отговорни.
Даваме си сметка, че от избори на избори, които не произвеждат власт, която да осъществява държавното управление, нищо добро не се случва в последните години, за да дава оптимизъм на обществото, че България се развива възходящо. Затова и в консултациите търсихме по-широко съгласие и близо два месеца направихме големи усилия, преговаряхме ежедневно и ежечасно, за да постигнем необходимите компромиси и съгласие за национално отговорно управление на страната, допълни той.
Желязков благодари на "Демократична България", че са имали политическия кураж и смелостта да се включат в тези разговори, макар да не са се увенчали с участие в коалиционно споразумение.
Разговорите ни с БСП и ИТН продължиха. Те започнаха с разбирането, че рискът от това да имаме предложение за правителство на малцинството, са рискове, които могат да бъдат оправдани с необходимостта от това да търсим подкрепа за парламентарно мнозинство, което да даде възможност страната да отложи, а защо не и да премине през един сериозен мандат на управление в изпълнителната власт, обясни Желязков.
Направихме политически компромиси. Големият политически компромис, който направихме е, че аз съм на това място, а не нашият лидер, каза Желязков.
До един месец ще представим управленска и законодателна програма на обществото, увери Желязков.
Той обяви, че връща още днес изпълнен първия мандат. Това не е прибързаност, обясни той. И допълни, че ярките политически фигури са израз на отговорност от страна на трите партии.
Вижте състава на проектокабинета:
Премиер - Росен Желязков (ГЕРБ)
Вицепремиер и министър на иновациите и растежа - Томислав Дончев (ГЕРБ)
Вицепремиер без портфейл Атанас Зафиров (БСП)
Вицепремиер - ИТН
Министър на финансите - Теменужка Петкова (ГЕРБ)
Министър на вътрешните работи - Даниел Митов (ГЕРБ)
Министър на външните работи - Георг Георгиев (ГЕРБ)
Министър на регионалното развитие и благоустройство - Иван Иванов (БСП)
Министър на труда и социалната политика - Борислав Гуцанов (БСП)
Министър на отбраната - Атанас Запрянов (ГЕРБ)
Министър на правосъдието - Георги Георгиев (ГЕРБ)
Министър на образованието и науката - Красимир Вълчев (ГЕРБ)
Министър на здравеопазването - Силви Кирилов (ИТН)
Министър на културата - Мариан Бачев (ИТН)
Министър на земеделието и храните - Георги Тахов (ГЕРБ)
Министър на околната среда и водите - Манол Генов (БСП)
Министър на транспорта и съобщенията - Гроздан Караджов (ИТН)
Министър на икономиката и индустрията - Петър Дилов (ИТН)
Министър на енергетиката - Жечо Станков (ГЕРБ)
Министър на електронното управление - Валентин Мундров (ГЕРБ)
Министър на туризма - Мирослав Боршош (ГЕРБ)
Министър на младежта и спорта - Иван Пешев (БСП)