Правната комисия отхвърли предложението със закон да се забрани на Висш съдебен съвет (ВСС), чийто членове са с изтекъл мандат, да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. То беше записано във внесен от "Възраждане" законопроект. Забраната този ВСС да вземе решение за избор на някой от тримата големи не беше приета с 11 гласа „за", 3 гласа „против" и 9 „въздържал се". Против бяха от „ДПС-Ново начало", а ГЕРБ и БСП се въздържаха.
Дебат предизвика т.нар. двойно мнозинство при избора. Надежда Йорданова и Атанас Славов отново настояха за т.нар. двойно мнозинство от избраните от магистратите съдии, прокурори и следователи. Според някои от депутатите обаче двойното мнозинство противоречи на конституцията. Атанас Спавов припомни, че то е важна препоръка и е стандарт за независимост и политическа неутралност. Той припомни, че в момента съдиите "избрани от съдии са ултрамалцинство".
Александър Расташки от МЕЧ му опонира, че още на първото четене поискали да се направи редакция в текста. Цвета Рангелова от "Възраждане" пък поиска Славов да даде дефиниция за политическа неутралност. Надежда Йорданова от ДБ каза, че за политическа неутралност се говорило и в етичните кодекси на магистратите.
Правосъдната министърка Мария Павлова обаче обърна внимание, че текстовете, които не са в режим на спешност, могат да бъдат оставени за по нататък. Мнозинството не подкрепи двойното мнозинство.
Шефката на Инспектората на ВСС Теодора Точкова, която беше на заседанието, беше против предложенията на "Възраждане", засягащи институцията. Едно от тях беше Инспекторатът да разглежда заявленията за бавно правосъдие не само по приключили дела, но и по висящи. Според нея това щяло да увеличи страшно много заявленията, а също така трябва да се увеличи и броя на експертите, а и ще трябва за тях допълнително заплащане. Тя съобщи, че само за миналата година Инспекторатът е направил 17 предложения за дисциплинарни наказания на магистрати.