И при задържането през 1982 г. от София на италианска двойка туристи се искала размяна с друг затворник в Рим
Арестуването на италианската журналистка Чечилия Сала, която вече 15 дни е в затвор в Техеран, за да се искa в замяна освобождаването на друг затворник в Италия, е схема, която се повтаря циклично в историята. Не е необходимo да се напрягаме особено, за да си припомним и друг скандален случай от миналото, в който беше намесено 24-годишното момиче от Тревизо Габриела Тревизин. През 1982 г. тя беше арестувана в България с приятеля си Паоло Фарсети, за да бъде използвана от софийските власти като залог и за разблокирането на международна интрига, свързана с атентата срещу папа Йоан Павел II. Тези асоциации със случая от времето на Студената война прави в свой материал „Кориере Венето", изданието на в. "Кориере дела сера" в област Венето.
Техеранските власти, държащи в затвора Чечилия, сега се опитват да изнудят италианските - искат от тях да освободят арестувания два дни по-рано в Милано швейцарско-ирански гражданин Мохамад Абедини. Вашингтон претендира за неговото екстрадиране, тъй като е обвиняем за доставката на компоненти за дронове, използвани при нападение срещу американски части.
"Кориере Венето" припомня как и навремето Габриела Тревизин лежала в български затвор 21 месеца, и чак накрая разбрала, че била използвана като залог заедно с тогавашния си приятел Паоло. Изданието подчертава, че трябва да се направи разграничение между Чечилия и Габриела – първата отишла в Иран, за да върши журналистическа работа, а втората –отишла в тъмната България от съветския блок с цел туризъм, придружавайки Паоло. След като българската милиция нахлула в хотелската им стая в Елхово, открила у 34-годишния служител на италианския синдикат УИЛ 12 филмчета със заснети гранични военни обекти. Така двамата били обвинени за шпионаж и той бил пратен в затвора в София, а тя – в Сливен, откъдето ще излезе едва през май 1984 г.
Вестникът припомня как двойката станала заложник в ръцете на София. Тя искала да ги използва като размяна за Сергей Антонов, затворен месеци преди това в Рим по обвинения за връзки с Али Агджа, атентаторът на папа Йоан Павел II. И докато България и Италия преговарят, комунистическото правосъдие следва своя ход сред серията от признания и оттеглянето им по-късно от страна на Габриела Тревизин. Тя първо вини приятеля си, че снимал обекти по границата, защото работел за НАТО и за тайната масонска ложа P2 на Личо Джели. Месеци по-късно обаче се отрича от признанията си, казвайки, че била натъпкана с психотропни лекарства от българските власти и че дори не знаела кой е Личо Джели. Въпреки това получава присъда от 3 год. затвор, а Паоло -10 год. и половина. По-късно напрежението между София и Рим малко се отпуска, и така Габриела е освободена предварително. След като се връща в Италия, изчезва тотално от радарите на медиите. И Фарсети е помилван месеци по-късно, връща се в Италия, но през 1991 г. умира при странен пътен инцидент, припомня вестникът.