- Галина Тонева, на чийто глас виси, е един от тримата съдии с особено мнение
- Питанията на ГЕРБ и ПП-ДБ какво може да прави Висш съдебен съвет с изтекъл мандат отклонени - тоест без проблем той може да избере главен прокурор
С осем гласа “за” Конституционният съд допусна за повторно разглеждане трите промени в основния закон, за които през юли не постигна мнозинство. Това са орязаните правомощия на президента по отношение на служебното правителство (т.нар. домова книга), двойното гражданство на депутатите и постоянно действащия парламент. Трима от съдиите са били на особено мнение - Десислава Атанасова, Борислав Белазелков и Галина Тонева.
Преди пет месеца съдът се раздели на 6 на 6 по отношение на трите поправки в конституцията. За тях бяха Филип Димитров, Красимир Влахов, Константин Пенчев, Надежда Джелепова, Десислава Атанасова и Борислав Белазелков. А против - шефката на съда Павлина Панова, Атанас Семов, Янаки Стоилов, Соня Янкулова, Мариана Карагьозова - Финкова и Таня Райковска.
За да се вземе решение, е нужно мнозинство от 7 гласа. Тъй като тогава такова не беше постигнато, се отвори възможност промените отново да бъдат отнесени в КС. През ноември го напуснаха четирима съдии - двама от тези, които ги подкрепиха: Филип Димитров и Константин Пенчев, и двама, които бяха срещу промените: Мариана Карагьозова - Финкова и Таня Райковска.
На този фон президентът оспори повторно всички промени в конституцията, по които съдът не успя да постигне мнозинство през юли. Депутатите от ИТН и “Възраждане” оспориха само “домовата книга”, т.е. отнетите му правомощия да избира служебния премиер и министри. От БСП атакуваха нея и двойното гражданство на депутатите. Сега всички искания са обединени в едно дело, докладчик е Борислав Белазелков. Той и Атанасова (излъчени от парламентарната квота при управлението на “сглобката”, номинирани съответно от ПП-ДБ и ГЕРБ), бяха против отмяната на новите текстове и през юли, затова сега не е изненада, че са срещу преразглеждане.
Особеното мнение на Галина Тонева обаче предизвиква по-голям интерес. Тя беше избрана за конституционен съдия през ноември от Общото събрание на ВКС и ВАС. Прости изчисления показаха, че именно нейният глас може да се окаже решаващ за това дали ще бъде отменена “домовата книга”. В момента съдиите са 11. След напускането на четиримата с изтекли мандати разпределението на силите се запази. Ако се приеме, че назначените от президента нови съдии Сашо Пенов и Невин Фети ще застъпят виждането, че трябва да се върнат предишните правомощия на държавния глава, то при нужни 7 гласа решаващият ще е на Тонева. Ако тя гласува промените да останат, съотношението е 6 на 5, тоест въпросът пак е отклонен. Според тримата, които са били на особено мнение, това, че има възможност КС да постанови друго решение, различно от това, което вече е обявил, поражда нестабилност.
В четвъртък КС не можа да постигне мнозинство и по питанията на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ какво може Висш съдебен съвет, чиито членове са с изтекъл мандат, и дали те могат да избират тримата големи в съдебната система. От ПП-ДБ се заканиха да внесат такова питане още през септември, когато процедурата не бе стартирала, но първи миналия месец го направиха от ГЕРБ. Така или иначе до тълкуване няма да се стигне, което пък означава, че без проблем може да се избира главен прокурор. Мотивите на съдиите ще станат ясни в петък.