Задържаните Живодар Терзиев и Борис Иванов излизат на свобода срещу парични гаранции от по 25 000 лв.
Повдигнато е обвинение и на шофьора на цистерната Живко Попов, но той е в чужбина
Разследването на фиктивните доставки на горива до американската база в полигона "Ново село" продължава и ще се проверява дали не са участвали и служители на НАП и митниците, защото схемата, при която не са плащани акциз и ДДС, е действала над 10 години - още от 2014-а. Това стана ясно в Пловдивския окръжен съд по време на заседанието по мерките за неотклонение на търговеца на горива Живодар Терзиев и превозвача Борис Иванов. Според прокуратурата нанесената щета на бюджета е за 9,5 млн. лв., но сумата е по-голяма, просто още не е изяснено напълно цялото количество на уж предназначения за американската армия дизел. В повдигнатото на Терзиев и Иванов обвинение обаче размерът на неплатените данък и акциз е формулиран като "над 12 000 лв."
От прокуратурата твърдят, че фирмата на Живодар Терзиев - "Зара Е" е започнала да доставя горива за полигона, като превозвач било дружеството на Борис Иванов "Мимако", а плащанията от името на американските военни били извършвани от „Митън Ханделс". Дизелът обаче не стигал до базата и на този етап не е ясно къде е бил претоварван и къде е отивал. Във всичките 10 години към митниците са подавани документи, че за това гориво се дължи нулев акциз, но никой не е реагирал.
Терзиев обяснява, че бил въвлечен в тази сделка през 2014-а от своя колега Станислав Морфов, чиято фирма "Нафтекс" фалирала и той му предложил да се включи. Собственикът на "Зара Е" не подозирал, че участва в измама, докато в края на юли т. г. шофьори не били засечени да претоварват гориво от неговата фирма, и тогава служители на митниците му казали, че всъщност дизел не бил доставян в "Ново село". Възмутен, той отправил питане до американското посолство, откъдето му обяснили, че няма такива сделки. След това Терзиев внесъл сигнал и до и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов. "Може и нещо да съм проспал за 10 години, но нищо не е направено умишлено", заяви той пред съда. Адвокатката му Светлана Петкова подчерта, че той сам е поискал да започне разследване, съдействал е по всякакъв начин и е предоставил всички необходими документи, не се е наложило те да бъдат изземани.
"Не мога да си представя, че 10 години тази сделка не е направила впечатление на Военното разузнаване, на службата, която доскоро се казваше Военна информация, и други институции", реагира пък адвокатът на Борис Иванов Красимир Елдъров и го нарече "изкупителна жертва".
"И двамата са жертви, но кой тогава се е облагодателствал, за какво е правено всичко това", каза в отговор прокурорът по делото Гинка Лазарова.
В крайна сметка съдът освободи и Терзиев, и Иванов срещу парични гаранции от по 25 000 лв. Ако има жалби или протест, Апелативният съд ще решава за мерките за неотклонение на 27 декември.
В залата стана ясно още, че е повдигнато обвинение и на трети човек - шофьора на цистерната на "Мимако" Живко Попов, но той е в чужбина.