Причината е в увеличеното потребление на домакинствата
Голяма предновогодишна изненада подготви енергетиката. От 1 януари токът за домакинствата поскъпва средно с 8,99%, става ясно от публикувания късно в петък, 13 декември, доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране.
За Западна България, или за тока
на “Електрохолд продажби”,
поскъпването е 8,92 на сто
Дневната енергия ще бъде с цена 0,17578 лв. за киловатчас, а нощната - 0,07703 лв. (Цените са без ДДС.)
В Югоизточна България, където обществен снабдител е “ЕВН България Електроснабдяване”, електроенергията за домакинствата се увеличава с 8,96%. Дневната тарифа ще е 0,17270 лв. за квтч, а нощната - 0,07409 лв.
В Североизточна България, или за тока на “Енерго-Про Продажби”, увеличението е с 9,15%. Дневният ток там ще струва 0,17719 лв. за квтч, а нощният - 0,07196 лв.
Причината за извънредното увеличение по средата на зимата е по-голямото потребление на битовите потребители от това, което са прогнозирали крайните снабдители.
“Не може хората да минават масово от дърва, въглища и газ на ток и той да не поскъпне”, коментираха пред “24 часа” експерти.
Трябва да се набавят допълнителни количества ток и това води до включването в микса на тока за домакинствата на скъпа електроенергия от ТЕЦ “Марица-изток 2”.
За възможността да има промени в цената на електроенергията намекна и министърът на енергетиката Владимир Малинов, но без да влиза в конкретика. В петък той обясни, че няма да има режим на тока и се правело всичко възможно да няма “стряскащи” увеличения на цената за бита.
Докладът за поскъпването на електроенергията за битовите потребители вече е приет на заседание на КЕВР, като проектът за решение за вдигане на цената също бе публикуван в петък вечерта. Заседанието се е провело късно следобед, защото се чакала до последния момент заповедта на енергийния министър, който да възложи на ТЕЦ “Марица-изток 2” допълнително производство, както е по закон, казаха информирани.
С 12% е увеличено потреблението
на ток от домакинствата
За петте месеца на годината то е нараснало с 500 000 мегаватчаса, към този момент те са станали 600 000. Този скок се покрива с 527 000 мвтч, които да дойдат от ТЕЦ “Марица-изток 2” и от увеличено задължение за АЕЦ “Козлодуй” да осигури допълнителни 400 000 мвтч за домакинствата.
КЕВР увеличава, естествено, и прогнозната си пазарна цена на електроенергията, която от 173 лв. става 220 лв. за мегаватчас.
Този предновогодишен шок за домакинствата идва след нищожното увеличение на електроенергията на 1 юли, което беше средно с 1,77%. Първоначалните намерения бяха за поскъпване с 4 на сто и ако това се беше случило, сегашното извънредно увеличение нямаше да е толкова високо.
Според специалисти
все пак цената за бита е двойно
по-ниска от тази на борсата
Комисията е приела и е публикувала доклад и проекторешение за цените на електрическата енергия, произвеждана от топлофикациите, както и цените на парното. При топлофикациите не е предвидено поскъпване. При тях ще има увеличение, но на цената на тока им.