"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща [email protected] или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".
Последните 8 г. упражнявам труд втора категория. За съжаление, няма да мога да се възползвам от ранно пенсиониране, защото ще имам 13 г. стаж втора категория. През 2028 г. навършвам 62 г. и 10 месеца, необходими за пенсиониране с трета категория. Въпросите, които ме вълнуват, са:
1. Има ли възможност за прехвърляне на ППФ (две години преди датата 2028 г., каквото е условието за прехвърляне на УПФ) към фонд "Пенсии"?
2. Какво се случва със средствата, натрупани в ППФ, при условие че работникът не може да се възползва от ранното пенсиониране?
3. Натрупаните средства по ДПФ подлежат ли на прехвърляне към фонд "Пенсии", или се получават само от пенсионния фонд? Надежда Аргирова
Осигуряването в професионален пенсионен фонд (ППФ) дава на лицата, работещи при условията на първа и/или втора категория труд, право на срочна пенсия за ранно пенсиониране по реда на чл. 168 от Кодекса за социално осигуряване (КСО). Тази пенсия е алтернативна на пенсията за ранно пенсиониране на категорийните работници от държавното обществено осигуряване (ДОО). Прехвърлянето на средствата от ППФ във фонд "Пенсии" на ДОО на основание чл. 4в от КСО води до това, че осигуреното лице ще може да ползва пенсионни права само от държавното обществено осигуряване - това има практическо значение основно в случаите, когато лицето има право на пенсия по чл. 168 от КСО, но желае да упражни правото си на ранно пенсиониране от ДОО.
Осигурените в професионален пенсионен фонд лица имат право еднократно да променят осигуряването си от ППФ във фонд "Пенсии" на ДОО с увеличена осигурителна вноска в размера на осигурителната вноска за ППФ, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст от ДОО или професионална пенсия за ранно пенсиониране по чл. 168 от КСО. Лицата упражняват избора си, като подават заявление до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Осигуряването във фонд "Пенсии" на ДОО с увеличена осигурителна вноска възниква от първо число на месеца, следващ месеца на избора. Възможността за промяна на осигуряването по чл. 4в от КСО не е ограничена със срок за разлика от предвиденото в чл. 4б от КСО за промяната на осигуряването от универсален пенсионен фонд към пенсионните фондове на ДОО, поради което лицата биха могли да прехвърлят средствата си от ППФ към фонд „Пенсии" на ДОО във всеки момент до отпускането на пенсия за осигурителен стаж и възраст или на професионална пенсия за ранно пенсиониране.
Следва да се подчертае, че не съществува законова възможност веднъж прехвърлените към ДОО средства от индивидуалната партида на лицето в ППФ да могат да бъдат върнати обратно в професионалния пенсионен фонд.
По отношение на втория ви въпрос – на основание чл. 172 от КСО осигурено в професионален пенсионен фонд лице, което не е придобило или упражнило право на срочна пенсия за ранно пенсиониране по чл. 168 от КСО, има правото при отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст по общите условия на част първа от КСО или при навършване на 67-годишна възраст (ако не е придобило право на пенсия по част първа от КСО) да получи еднократно или разсрочено натрупаните средства по индивидуалната му партида в ППФ или да ги прехвърли в универсален пенсионен фонд или във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване.
В отговор на третия ви въпрос следва да се посочи, че законодателството не предвижда възможност средствата, натрупани по индивидуална партида в доброволен пенсионен фонд, да бъдат прехвърлени към фондовете на държавното обществено осигуряване. За конкретна информация относно правата, които имате в резултат на осигуряването ви във фонд от този вид, можете да се обърнете към пенсионноосигурителното дружество, управляващо фонда, в който сте осигурен, или към вашия работодател, ако осигурителните вноски във фонда се правят от него.