Приемането на България в Шенген е факт. Редовното заседание на Европейския съвет по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел беше формалната точка, която трябваше да бъде сложена. Всички стъпки бяха извървени. Това заяви пред Нова служебният министър-председател Димитър Главчев.
Премиерът цитира скорошен доклад на Икономическия институт на БАН, според който над 1,6 млрд. ще бъде ефектът, който ще бъде постигнат при премахването на границите за България и Румъния. „Най-вече за превозвачите и за всички, занимаващи се с внос, износ и транспорт на стоки, производители и търговци", каза той.
Главчев уточни, че проверките на българо-румънската граница ще бъдат на случаен принцип, по метода „анализ на риска". „Контролните органи ще следят. Но въобще няма да е същото 100% проверяване, както е сега", заяви министър-председателят. Засега подобна мярка не се предвижда на границата с Гърция.
За бежанците, идващи основно от Сирия, премиерът уточни: „Към момента няма никаква промяна. Потокът е същият. Подчертавам обаче изключително добрата ни работа и с турските, и с гръцките ни партньори. Има тройна контактна точка и работим много добре", каза той.
След приемането ни в Шенген и по суша, Главчев обясни, че служителите, работили по зелената граница, ще продължат да охраняват, както досега. Тези от граничните пунктове ще навлязат по-навътре в страната, за да следят за изменения в тенденцията на мигрантския поток. Инфраструктурата по границите няма да бъде унищожавана.
Служебният министър-председател засегна и темата с Бюджет 2025. Според него той е изпълним и реалистичен. „Имахме две възможности. Едната - да предложим проектозакона за държавния бюджет, а другата - да не го предложим, както правиха всички служебни кабинети досега. Ние подходихме отговорно. И за първи път в историята служебно правителство представя проект за бюджет. Така изпълняваме отговорността и задълженията си, но и Закона за публичните финанси", поясни Главчев.
На критиките относно план-сметката той отговори, че бюджетът се подготвя от повече от хиляда експерта от Министерството на финансите. „Разчетите са направени от експерти, той не е политически, особено когато става въпрос за служебно правителство. Доверявам се на опита и на знанията на експертите от МФ, които са там от години. Те са изпълнили добре задачата си, това е бюджет, който дава основа за финансова стабилност", категоричен е премиерът. И подчерта, че с тази план-сметка се вместваме в критерия от 3% за еврозоната, която продължава да бъде цел на кабинета.
„Съществува опасност, когато внесем бюджета, ако не се състави редовно правителство, да се отиде в предизборна ситуация и оттам нататък опасностите за бюджета са много големи. Отива се в популизъм. Затова аз си запазих правото, ако видя такива сигнали, да изтегля законопроекта. Винаги е лесно да критикуваш. Излизат експерти и е по-лесно да си дървен философ, отколкото да направи нещо, да го представиш и да поемеш отговорност", е мнението на служебния премиер.
На въпрос, ако настоящата ситуация в парламента се запази и не е възможно съставянето на редовно правителство и той бъде помолен от президента отново да поеме поста на служебен министър-председател, Главчев каза: „Към момента за мен такава хипотеза няма". Надеждата му е да се състави кабинет с политическа подкрепа.