На дружеството продължават да тежат 1,66 млрд. лв., които дължи на "Булгаргаз"
Въпреки многото проблеми, пред които е изправена “Топлофикация София” и новонатрупания дълг от 157 млн. лв. само за тази година, гражданите на столицата няма да останат без парно и топла вода. Това гарантира изпълнителният директор на дружеството Петър Петров, който беше поканен в сряда на изслушване в Столичния общински съвет. Дружеството обаче има нужда от подкрепа от държавата, за да се справи с натрупаните дългове, каза той.
Миналата седмица общинските съветници от групата на ПП-ДБ-СС съобщиха, че свикват извънредно заседание с представители на управата на “Топлофикация” заради многобройните аварии и реалната опасност софиянци да посрещнат Коледа без отопление.
Основният проблем на дружеството са дълговете, в които е затънало. Кметът Васил Терзиев заяви, че
състоянието е такова не от 1-2 години, а от десетилетия,
като за това постоянно се говори, но решение все не може да се намери. Поради това има реална опасност авариите да станат нещо нормално и дружеството да няма възможност да инвестира в ключови области от дейността си.
Според актуализирания бизнесплан до края на годината “Топлофикация София” ще има 157,57 млн. лв. загуба. Тя се е натрупала изцяло през втората половина на годината, тъй като до края на юни отчита печалба от 8,78 млн. лв. Основна причина за натрупаната загуба е резкият седемкратен спад на приходите от Фонд “Сигурност на електроенергийната система” след 1 юли. Докато за първото полугодие приходите от фонда са били 241,02 млн. лв., за второто са едва 21,67 млн. лв.
Най-големи са дълговете на столичната топлофикация към Българския енергиен холдинг и по-точно “Булгаргаз”. Към 30 ноември те достигат 1,66 млрд. лв., включително лихви в размер на 84,23 млн. лв. Основната част от задълженията
са по фактури за доставка на природен газ за периода 2023-2024 г.
Разсрочванията на дълговете са структурирани в три споразумения, но високите лихви и значителните текущи задължения затрудняват тяхното изплащане.
Според Петър Петров трябва да се предприеме регулаторна промяна и да се промени нормативната уредба, която да позволи на регулатора да признава разходи на дружеството. Ако това стане, “Топлофикация” ще излезе на печалба и ще може да покрива своите задължения, смята той.