Трябва да се предприеме регулаторна промяна. Трябва да се промени нормативната уредба, която да позволи на регулатора да признава нашите разходи, тъй като към момента това също е проблем. Сумите, които дружеството регулира като загуби са прекалено високи, както и разходите, които правим. Ако тези разходи бъдат признати категорично „Топлофикация" ще излезе на печалба и ще може да покрива своите задължения.
Това каза изпълнителният директор на „Топлофикация" Петър Петров в изявление пред медиите след края на извънредното заседание на Столичния общински съвет.
„Ние много добре знаехме с какво се захващаме. В дружеството съм от 5 години, така че съм наясно с проблемите му изначално. През годините също съм се сблъсквал с тях и заради това обяснихме на Общинския съвет какви биха били потенциалните мерки, които следва да се предприемат. За съжаление, те не зависят изцяло от нас", каза още Петров.
„Посочихме как би изглеждала цената на топлинната енергия с настоящите съоражения и с разсрочване на задълженията по отношение на БЕХ и „Булгаргаз" за доставка на природен газ. 195 лв. е реалната цена, която дружеството трябва да заплаща, ако няма тази социално допустима цена, която се гони от страна на регулаторите и държавата. В момента цената, на която продаваме е 128 лв. Количеството газ, което ни е необходимо, за да произведем нужното количество топлинна енергия, е доста по-голямо. Имаме и доста големи загуби по мрежата, което означава, че ние произвеждаме с около 24% повече енергия, отколкото стигащата до потребителите и бива фактурирана. Всички тези разходи и разлики са за сметка на дружеството", обясни той.
На въпрос как дружеството ще се бори с тези загуби, Петров заяви, че самостоятелно няма как да се справят с тях. Ръководството на „Топлофикация" ще разчита на помощта на Общинския съвет, на Народното събрание, Българския енергиен холдинг и енергийното министерство. Изпълнителният директор поясни, че неведнъж са се водили срещи и работни групи по темата.
През 2022 г. СОС прие доклас с решение ръководството на „Топлофикация" да привлече външен инвеститор и мениджър. Запитан за това, Петров обясни:
„Днес на заседанието изложихме какви са проблемите за това да бъде привлечен външен инвеститор, тъй като липсата на разсрочено задължение и уреждането на тези задължения в дългосрочен план не са привлекателни като инвестиции. Независимо дали това ще бъде под формата на инвестиционен кредит, външен инвеститор или помощ от страна на държавата. Нашата задача е да уредим задълженията на дружеството, за да може да се постигне един достатъчно приемлив гратисен период за изграждането на нови мощности, въвеждането им в експлоатация и те да започнат да генерират приходи."
Той заяви, че не е разговарял с потенциални външни инвеститори, като поясни, че не знае дали предходното ръководство на „Топлофикация" е водило подобни разговори.
Относно предполагаемите средства, които трябва да инвестира инвеститор, за да влезе в дружеството, Петров обясни, че зависи от това какви съоражения ще се изграждат, дали ще се прави рингова връзка или малки когенерации. Зависи и дали задълженията ще се погасяват или разсрочват.
„Задълженията ни са предсрочно изискуеми и може във всеки един момент от БЕХ или „Булгаргаз" да решат да претендират за тях по съдебен ред. В момента нямаме гаранцията, че ако се снабдим с допълнителен приход ще може да се използва като инвестиция, а не да покрие стари задължения за доставка на газ", допълни той.