Инициатива за поставяне на изображения с образа на светците на местата във Велико Търново, където са съхранявани мощите им. Тази идея бе предложена от известния археолог проф. Хитко Вачев на представяне на нова книга, която разказва за търновските светци и духовни водачи. Неин автор е историкът проф. Пламен Павлов.
Историкът, медиевист и почетен гражданин на Велико Търново разказва за Търновград като вековна духовна и свещена столица с богат сакрален пантеон още от времето на Асеневци. " Аз съм изброил 31, светци и 110 търновски мъченици, които вероятно самия Евтимий е канонизирал, но неясно защо ги няма в календара на БПЦ, Но няма и по-ограбван град от Велико Търново. В момента от целия този сакрален пантеон няма почти нищо", коментира проф. Павлов. Той също подкрепи идеята сакралните места, където са съхранявани свети мощи, да бъдат маркирани с икони.
Нещо повече, проф. Павлов смята, че Велико Търново има още личности, които трябва да бъдат канонизирани за светци. Такива според него са Иван Асен II, Иван Александър, Неофит Бозвели, Иларион Макариополски, отец Сергий Плаковски. Такъв е и дори спасилият 47 души от горящ автобус с цената на живота си д-р Стефан Черкезов. "Може да бъркам и в каноните, нямам претенции, не съм богослов, но това, което прави д-р Стефан Черкезов през 1963 г. и то на Голяма Богородица - 15 август, ако не е мъченичество, не е любов към ближния, аз не знам какво друго е. Светостта, мъченичеството, те живеят някъде около нас", мотивира нестандратното си предложение популярният историк.