Компаниите от миннодобивната промишленост предупреждават, че ще има загуби за цялата икономика
Идеята не била обсъждана с бранша, 1000 работници излизат на протест
Свиване на инвестиции, съкращаване на работни места, спиране на редица екологични проекти и такива в помощ на местните общности - това ще е ефектът от въвеждането на данък върху подземните богатства, обявиха във вторник от Минно-геоложката камара. Организацията е изпратила декларация до президента, премиера, парламента и до министрите на финансите, на икономиката и на енергетиката с искане допълнителното облагане да не се приема.
От 8,30 ч в сряда 1000 работници от миннодобивния сектор ще протестират пред сградата на Министерския съвет, съобщиха късно във вторник синдикатите на миньорите от КНСБ и “Подкрепа”. В 9 часа в МС започва Националният съвет за тристранно сътрудничество, на който ще се обсъжда проектобюджетът за 2025 г. В знак на протест
вероятно ще спрат работа и предприятия
от минната индустрия.
Новият данък е предвиден в преходните разпоредби на бюджета с промени в Закона за подземните богатства, като се запазва и плащането на концесионни такси за находищата.
Според миннодобивните компании държавата се опитва силово да наложи допълнителна данъчна тежест на бизнеса, който е един от най-големите работодатели в страната. В сектора са заети близо 20 000 души. Според становището на Минно-геоложката камара предложената нова данъчна тежест е нецелесъобразна и незаконосъобразна. Не била обсъждана с бранша и за първи път е видяна на 9 декември след публикуването на законопроекта за държавния бюджет.
От минно-добивния бизнес са категорични, че държавата злоупотребява с правата си. Тя ще тласне предприятията да работят на загуба, което е в противоречие с националното и европейското законодателство, се казва в становището на бранша. Подобни решения нарушавали принципите на справедливото данъчно облагане и на равнопоставеност, недопускане на дискриминационно третиране и на свободна конкуренция.
“На практика се предлага двойно данъчно
облагане само за минния бранш,
при запазване на концесионните плащания и на общото облагане по Закона за корпоративното подоходно облагане”, пише в писмото до висшите държавни институции.
Допълнителното облагане е нарушение на основополагащи принципни положения и добри практики в данъчното право, сред които и недопускане на дискриминация при въвеждане на данъчни задължения.
Въвеждането на ново облагане би поставило миннодобивните предприятия в неравностойно положение спрямо други индустрии, които нямат подобна комбинирана данъчна тежест. По правило данъци върху оборота в държави на ЕС се налагат само върху потреблението, а не върху оборота на стопанската дейност. Нямало логика концесионери да бъдат целева група на подобен данък.
От бранша предупреждават още, че новият данък ще се отрази негативно на инвестиционния климат. Припомнят, че бизнесът реинвестира значителни средства в местните икономики, инфраструктурата и в иновации.
Повишените разходи щели да доведат до сериозни съкращения на работни места. А минно-добивната индустрия е сред най-големите работодатели в България, реагират от бизнеса и
настояват предложенията
да бъдат оттеглени
Остро реагира на мярката и Американската търговска камара в България. Оттам също изпратиха позицията си до председателя на парламента, премиера, министрите на финансите, енергетиката и икономиката. И оттам са категорични, че въвеждането на допълнителен данък е непропорционално третиране на икономически субекти и на практика е двойно облагане. Предупреждават също, че подобна мярка ще влоши бизнес средата у нас. От камарата изразяват несъгласие подобни практики да се въвеждат без институционален диалог.