Имало ли е шампанско за дамите и уски за мъжете на 17 март 2022 г. в премиерския кабинет на Министерски съвет, когато в дома си в Банкя е бил арестуван Бойко Борисов?
Въпросът зададе Цветанка Ризова по bTV на Лена Бориславова, уточнявайки, че тв репортерите са прочели този факт в показания на свидетели. Документите, които не са секретни, са били депозирани от прокуратурата в парламента и придружават искането за сваляне на имунитета на Кирил Петков.
Знаковото лице на ПП, която по онова време бе началник на премиерския кабинет на Петков, не даде конкретен отговор за еуфоричната атмосфера от онази вечер. Но повтори няколко пъти, че съдът е обявил ареста на бившия министър-председател Борисов, на финансовия министър Влади Горанов и на ПР-а на ГЕРБ Севдалина Арнаудова за незаконен само защото не е била необходима “неотложност”.
Повече детайли за начина, по който са давани нарежданията за арестите на 17.03.2022 г. има в “Епицентър”. Сайтът уточнява, че имунитетът на съпредседателя на ПП е бил поискан едва сега, тъй като част от свидетелските показания са дадени преди две седмици.
Акцията започва по обед в Министерски съвет и финалът ѝ е бил полят вечерта пак там - премиерския кабинет, според разпита на директора на НСО генерал Емит Тонев.
Министър-председателят Петков извикал тогавашния директор на националната полиция Венцислав Кирчев. Посреща го в компанията на вицето си Асен Василев и вътрешния министър Бойко Рашков. Тримата се интересуват от преписка в ГДНП по показания на Васил Божков, а самият Петков пожелал лично да свидетелства по нея, защото имал информация.
В кабинета идват Ангел Дулев - зам.-директор на ГДНП, Ваня Георгиева - шефка на отдел “Разследване”, заместникът ѝ Божидар Савов и Иван Николов, който е начело на “Икономическа полиция”. Георгиева разбрала на място за преписката срещу Борисов, Горанов и Арнаудова. Тя напомнила на Петков, че при разследване на лица с имунитет, както и членове на МС, разследването се провежда от следователи и разследващите полицаи не са компетентни и трябва да се извика прокуратурата.
Бойко Борисов бе арестуван в дома си в Банкя в нощта на 17 март 2022 г. и прекара една нощ зад решетките. Членове на ГЕРБ веднага се събраха на протест, а на следващата сутрин пристигнаха кметове и активисти пристигнаха от цялата страна, за да защитят лидера си.
Според пубикувани показания на свидетели в кабинета на премиера на 17 мярт 2022 г.:
Петков обаче бил категоричен да се заобиколи прокуратурата и да се претърсят по неотложност домовете на Борисов, Горанов и Арнаудова. Основно премиерът говорел, че трябва незабавно да се започне досъдебно производство, докато присъстващите опонирали, че нямат правомощия да работят по лица с имунитет.
Цветан Йоцов, който е работил по преписката, свидетелства, че Петков е настоявал прокуратурата да бъде заобиколена и да не получава доклад за това дело. “Помня, че се коментираше дали има неотложност и дали може да се извърши по неотложност претърсване на тези хора. Кирил Петков обаче си настояваше да се почне досъдебно производство, да го разпитат него самия”, казва Йоцов. Но премиерът бил категоричен, че никой не може оспорва желанието му да свидетелства пред присъстващите в своя кабинет.
Шефът на НСО ген. Тонев е извикан в МС преди ареста, за да предотврати евентуален сблъсък между полицията и държавните гардове на Борисов. Той звъни на своите подчинени, които охраняват лидера на ГЕРБ в Банкя, за да ги предупреди, че се провежда полицейска акция и те трябва да съдействат.
Премиерската компания се увеличава с шефа на НАП Румен Спецов, който имал предварително уговорена среща с Петков по друга тема и не знаел за предстоящите арести. Дошли и Даниел Лорер, по това време министър, съпругата му, която се явява тогава един от най-близките сътрудници на Асен Василев, вицепремиерката Калина Константинова. Там е и Лена Бориславова.
Води се дълъг дебат за адресите на тримата обекти на арестите. Въпреки това изпратените полицаи се загубват в Банкя и дори шефът на охраната на Борисов ги посреща, за да ги улесни в достъпи до дома му.
Лидерът на ГЕРБ е закопчан, докато вечеря - пред внуците и бременната му дъщеря.
Има изрично нареждане на Кирил Петков и Асен Василев Борисов да бъде изведен с белезниците и тв камерите да запечат този исторически момент, но полицаят Цветан Йоцов не изпълнява тази заповед. “Реших, че нямам законово основание за белезници”, казва при разпита Йоцов.
През това време в МС Кирил Петков, Асен Василев, Бойко Рашков, Петър Петров започват да празнуват.
“В този момент някой извади бутилка Chivas Regal, наляха уиски на всички, даже и на мен сложиха чаша. Правиха си наздравици и се поздравяваха, че Борисов е задържан…Почнаха да говорят и за обиск на къщата, където той живее”, свидетелства ген. Тонев.
“Всички седнаха на масата, дамите пиеха шампанско, а мъжете пиеха уиски. Говореше се от Кирил Петков и най-вече от Асен Василев, че Борисов трябва да бъде изведен с белезници от къщата и така да го закарат в ГДНП. Сещам се, че в някакъв момент Василев обясняваше, че трябвало да се обади, че Борисов се арестува във връзка с европрокурорката Кьовеши, после започнаха да съжаляват, че са обявили, че ареста на Борисов е във връзка с Кьовеши... Мисля Асен Василев каза на този шеф на ПР в МВР, че задължително Бойко Борисов трябва да е с поставени белезници на ръцете, звъняха на някой в ГДНП, някъде около 22,30-23 часа аз си тръгнах от МС”, завършват показанията на началника на НСО.
Компанията в Министерски съвет наблюдавал на живо по телевизията как се изпълнява заповедта на министър-председателя. Асен Василев еуфорично говорел, че полицаите щели да намерят сакове с пари в дома на Борисов.
В понеделник и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков за превишаване на правомощията му като министър-председател и неправомерно разпореждане на ареста на Борисов. От “Продължаваме Промяната” приеха действията на обвинението като отговор на депозираната от тях промяна в Закона за съдебната власт, с която се иска спиране на избора на главен прокурор. Единственият кандидат за поста е Сарафов, чието назначение трябва да бъде гласувано от Висшия събеден съвет в средата на януари. Часове след като депозира в парламента искането за имунитета, той отлетя за САЩ, поканен на работно посещение от ФБР. Кирил Петков обяви, че се отказва доброволно от своята депутатска защита.