Целта на съпредседателя на ПП била да унижи него, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова
Почти 33 месеца след незаконния арест на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов главният прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на “Продължаваме промяната” Кирил Петков, който лично наредил задържането.
Бившият премиер Борисов, бившият финансов министър Владислав Горанов и пиарът на партията Севделина Арнаудова бяха задържани на 17 март 2022 г., прекараха 24 часа в сградата на Националната полиция и бяха освободени. По онова време Петков беше министър-председател, а вътрешен минисър бе Бойко Рашков.
По-късно две съдебни инстанции - Софийският районен и Софийският административен съд, постановиха, че задържането на тримата е било незаконно.
Петков реагира на съобщението на прокуратурата бързо и обяви в социалните мрежи, че
ще се откаже сам от депутатската си защита
Сарафов ми иска имунитета за ареста на Борисов. Вие не разбрахте ли, че през страх не можете да ни огънете! Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и дрънкате с оръжие. Жалки мафиоти! Веднага ще си дам имунитета, написа той във фейсбук.
Искането на главния прокурор е по предложение на Софийската градска прокуратура, където се е водило разследване за незаконното задържане на Борисов, Горанов и Арнаудова.
По делото били разпитани много свидетели, били изискани и приобщени писмени доказателства и видеозаписи. Наблюдаващият прокурор оценил събраните доказателства като достатъчни за повдигането на обвинение на Кирил Петков, съобщиха от прокуратурата.
Според разследващите на 17 март 2022 г. “в качеството си на заемащо отговорно служебно положение лице, а именно – министър-председател, той превишил властта си”. Неправомерно наредил на шефа и на зам.-шефа на отдел “Разследване и методическо ръководство по разследването” при ГД “Национална полиция”, както и на главен разследващ полицай да образуват дело. Това станало в нарушение на НПК срещу хора, спрямо които нямат правомощия.
Освен това като премиер Петков
поискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без да уведомят компетентния прокурор
Наредено било още в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съда и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност.
Петков поискал от директора и зам.-директора на ГДНП да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Борисов, Горанов и Арнаудова. Целта му била да им причини вреда, тя се изразявала в уронване на престижа им и доброто им име в обществото. От това пък настъпили значителни вредни последици за държавата - уронване на престижа на изпълнителната власт. Затова и престъплението, за което ще се повдигне обвинение на Петков след снемане на имунитета му, ще бъде
за престъпление по служба
В материалите, предоставени на Народното събрание, са приложени събраните до момента доказателства, включително проведени разпити на свидетели.
Задържането на Борисов, Горанов и Арнаудова преди почти три години шокира всички, още повече че изобщо не се разбра защо полицията действа в ситуацията на неотложност. Часове преди това Кирил Петков се беше срещнал с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши. Затова първоначално тръгна слух, че задържането е във връзка с разследване на Европейската прокуратура. После се оказа, че това не е вярно, а във връзка с разследване, по което първото процесуално действие е било именно разпитът на Кирил Петков, и то в неговия кабинет в МС.
После две съдебни инстанции обявиха, че заповедта за задържането на тримата е била “неграмотна и смислово непонятна”.