„Да не влизаме в теории на конспирациите, но и двата въпроса са доста притеснителни и логични. По моя информация утре трябва да има разговор между ПП-ДБ и ГЕРБ. В тази динамична ситуация едно такова искане от прокуратурата взривява положението и поставя тежки разговори, но какви са доказателствата, това може да кажат само от там (прокуратурата – бел.ред.)“, каза Борислав Гуцанов от „БСП-Обединена левица“ пред на bTV.
Той уточни, че съставянето на работещо правителство вече е възпрепятствано от действията на прокуратурата.
„Това е видимо и от самолет, че ще има своите ефекти. От това ще спечелят тези, които не искат правителство и бързат за поредните избори, което ние от БСП не смятаме, че е добре за страната ни. В крайна сметка обаче това са реалностите“, каза още Гуцанов.
Решението на Кирил Петков, което той обяви онлайн, че ще си даде имунитета сам, Гуцанов определи като очаквано.
„Аз предполагах, че г-н Петков самичък ще си даде имунитета, но голямата тема наистина е тази, че голяма част от партиите успяха да надскочат егоцентризма си и да се стигне до избор на председател на Народното събрание и то на възможно най-добрата кандидатура“, каза още той.
Иначе преди дни парламентът се сдоби с председател от петата по големина група – на „БСП-Обединена Левица“ – доц. Наталия Киселова. Предстоят разговори за съставяне на работещо правителство.
На ГЕРБ се полага първият мандат.
„БСП няма как да каже „да“ на ГЕРБ в този вид, в който се говори да бъде политически кабинет. Според нас, според БСП, това, от което се нуждае в момента страната ни, е експертен кабинет. Няма как да има успешен политически кабинет, трябва да се търси такъв премиер и такива министри, които да бъдат приемливи за по-голямата част от политическите партии и да се видят кои са основните приоритети“, каза Гуцанов.
Той уточни, че политически кабинет включва изборът на премиер или министри да бъдат от или свързани с ГЕРБ.
„България в тази ситуация не може да излезе с един политически кабинет. По никакъв начин няма да приемем такъв кабинет, говорим за преходен и експертен кабинет. Тези партии, които биха подкрепили подобен кабинет, трябва да изкоментират къде са им допирните точки“, каза още той.