- Управителят Димитър Радев видя в това намерение заплаха за икономическата активност и финансовата стабилност, прогнозира поскъпване на кредитите
- Според запознати, банките и служебният финансов министър Людмила Петкова са постигнали съгласие да не облагат трезорите
- Предложена е алтернатива за попълване на дупката в хазната, която ще бъде обсъдена с работодатели и синдикати
„В предложението за облагане на свръхпечалбите на банките виждаме много сериозни рискове не толкова за банковата система, а за икономическата активност и финансовата стабилност на страната".
Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев на тържеството по случай Деня на банкера, организирано от Асоциацията на банките в България в столичния "Гранд Хотел Милениум".
Облагане на свръхпечалбите на банките е една от мерките в „менюто" на служебния вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова, което тя обсъжда с политическите партии, работодатели и синдикати.
Радев бе категоричен, че първият резултат от това предложение ще бъде ограничаването и поскъпването на кредитите, а от това всички ще са губещи- и банките, и бизнеса, и домакинства и най-вече бюджетът.
"1,2 млрд. лева внасят банките в бюджета тази година, а искането ще отнеме още 1 млрд. лева от тях, което означава декапитализиране на банките и отнемане на финансовата стабилност", аргументира се Радев.
"Когато си в дупка и искаш да излезеш от нея, първото нещо, което правиш, е да спреш да копаеш. Свръхоблагането на банките няма да запълни дупката, а ще я направи още по-дълбока", заяви още той.
БНБ е стабилна банка и гарантира икономиката и стабилността на страната. БНБ стои и най-близо до Европейската централна банка, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на тържеството.
Той бе категоричен, че в трудна година банките са постигнали много и са напълно готови за еврото. Радев прогнозира, че към края на годината ще изпълним инфлационния критерий, което означава, че 6 месеца след това, или през юни 2025 г. ще бъдем готови за приемането на еврото.
"Честит празник на всички, които се грижат за стабилността на банковата система в България и за нейното развитие", приветства банкерите вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея българската банкова система е "най-стабилна сред стабилните" в трудните политически времена. А банковата стабилност на една страна е условие за нейната национална сигурност, каза Йотова.
Тя специално поздрави българските висши училища, които подготвят много добри кадри за работа в банковата сфера, които са адекватни на високите изисквания на клиентите, иновативни и в крак с времето, конкурентоспособни на международния банков сектор. „Ние, клиентите, искаме стабилност и предвидимост, която ни дават банките. От това се нуждаят и те и институциите трябва да им ги осигурят", завърши приветствието си Йотова.