Вестникът е медията с най-голямо влияние в областта на висшето техническо образование
В блок 8, където са част от лабораториите с най-съвременно научно оборудване, ръководството на Техническия университет – София раздаде годишните си награди и три от тях са за Медийна група България.
Първата бе за в. „24 часа" – „медията с най-голямо влияние в областта на висшето техническо образование". Другият приз бе за журналиста на вестника Ярослава Прохазкова за „професионалното отразяване на значими събития, научни постижения и мотивация на студентите в ТУ – София".
Награда бе връчена и на зам.-главния редактор на списание „Космос" Петя Минкова „за популяризиране на технологичните възможности на университета".
Трогната Петя Минкова благодари на ректора проф. Иван Кралов и на цялото ръководство на университета с думите, че мисията на списание „Космос" още от 1962 г. е да популяризира науката и екипът от 2018 г. неотклонно я следва.
Но тя посочи още, че тази награда е по-особена от всички останали. Над 20 години в научната сфера у нас не се случваше почти нищо поради липсата на инвестиции в оборудване и лаборатории и адекватно заплащане. Сега ТУ – София сякаш преживява своя златен век.
„С динамично ръководство, което създава едни от най-модерните научно-изследователски бази и лаборатории, каквито могат да се срещнат само в топуниверситети по света, все повече отличници избират да работят и да сбъдват мечтите си тук – отбеляза Петя Минкова. – Затова прогнозирам, че през 2025 г. ТУ – София ще се изкачи още по-нагоре в престижната рейтингова класация Times Higher Education (World University Ranking – бел. ред.). Тази година университетът се изкатери със 122 места благодарение и на нарасналия брой цитирания на научни публикации. А това е най-доброто доказателство, че продукция на университета става все по-качествена, че е с висока добавена стойност и че се цени все повече от световната научна общност по света. Искрено се надявам сътрудничеството ни да продължи."
„Вече 80 години ТУ - София задава стандартите в тази сфера и днес е част от Европейският технологичен университет (European University of Technology, EUt+)", отбеляза ректорът на ТУ – София проф. Иван Кралов.
Това е алианс от девет престижни университета в Европа, обединени от няколко вдъхновяващи идеи.
Една от тях е през следващата година EUt+ да издава европейска магистърска степен по инженерство – с други думи, качеството на обучението ще е еднакво, независимо дали студентът учи във Франция, Испания или България. В алианса ще има европейски програми за двойно обучение, ще се развиват общи научни и проекти, ще се създават мрежови платформи за споделяне на знания, капацитет и др.
„Ние сме единственият университет с две водещи технически училища – за електронни системи в „Младост" и Националната гимназия по компютърни технологии в Правец", добави още той. Според проф. Кралов през последните години се развиват все повече центрове за върхова компетентност към университета и той е с най-големи приходи от трансфер на знания към бизнеса и индустрията.
„Но най-вече ни радва факта, че младите ни разпознават – допълни още проф. Кралов. - Расте борят на кандидат студентите, които изпълват залите и се стремят да станат истински специалисти. Вече 7 първенци на випуски останаха като изследователите при нас, което е доказателство, че сме на прав път." А също и че се създава устойчива научна база и капацитет.
Според учения, който е един от най-изявените ни специалисти в областта на механиката, в ТУ – София се кове техническият елит на нацията.
„150 хил. инженери са гръбнакът на нашата индустрия, но нашата цел е по-висока – допълни още проф. Кралов. - Ние искаме да създаваме общество на знанието, на знаещи и можещи хора на страната, няма общество, което да просперира без знания и върхови технологии. Затова съм удовлетворен от нашето взаимно сътрудничество с медиите, вие правите обществото и младите по-информирани и така заедно работим за благоденствието на обществото."
В заключение професорът увери аудиторията, че ТУ – София ще продължи да създава техническия елит на нацията, въпреки масовото навлизане на изкуствения интелект.
„Винаги ще работим за обществото, за хората, за благоденствието, за добруването между народите, не само ще осигуряваме информация, целта ни е и да мотивираме всички към прогрес", допълни още ученият.