Днешният Ден на рибаря – Никулден, събира рибарските общности за раздумка и естествено богата трапеза. „Риба да искаш в морето. Няма толкова вода, колкото риба. Най-много се лови чернокоп, сафрид", каза Виктор Лучиянов от Балчик, запален рибар."Рибарите в Балчик празнуваме Никулден, отправяме молитва към Св. Никола, както и благодарност, че ни е опазил живи.После се пие люта ракия, морска вода за безалкохолно и се ядет риба", добавя Лучиянов. Той е категоричен, че на Никулден трябва да се яде прясна риба, да е „дива"– от морето, от езеро, а не изкуствено отглеждана. Лучиянов ще приготвя за приятели и гости чернокоп – на скара на дървени въглища, паламуд – пушен, маринован, лефер.
„ В местната инициативна рибарска група „Шабла – Каварна – Балчик" в момента подготвяме нова Стратегия. Очакваме да получим финансиране за нея в рамките на 6 месеца. Тя произтича от новите предизвикателва в Европейския сюз – възстановяване, устойчивост, Зелена сделка и др. За рибарския сектор това означава разнообразяване на дейностите, въвеждане на модерни технологични подходи в работата на сектора, като се започне от самия рибар и се стигне до преработката", казва Нелко Йорданов от рибарската група."В морето край Шабла винаги е имало риба. При последния улов, когато времето беше хубаво, се ловеше чернокоп, кефал, попчета, както и единични по-екзотични екземпляри риби като минокоп и морска врана", добавя Йорданов.
„Рибарите в общината на Никулден се събират по населени места, там, където има домуване на плавателни съдове.Задължително се спазва традицията да има шаран, всичко останало на трапезата е морска риба", каза още той. Йорданов задължително ще хапне пълнен шаран с „гарнитура" от богатото морско разнообразие, което е влязло в мрежите при улова. „Само риба ще се яде днес – от закуска до вечеря. Ще присъства задължително и рибената чорба с колкото може повече видове риба, придружена с традиционната саламурика", обяснява Йорданов.
Шаранът остава най-търсената риба за празничната трапеза на Никулден, казват търговци на кооперативния пазар в Добрич. Цената му е 10 лева за килограм и остава непроменена в сравнение с миналата и с по-миналата година. Предлагат се пресни, живи шарани. Според традицията, най-търсени са люспестите риби – толстолоб, бял амур, заради вярването, че люспите символизират берекет.