- Учители, лекари, медицински сестри ще са топ професиите
- Над 40 хил. ще са местата за подготвени кадри по медицина и здравни грижи
- Всяка трета позиция в Търговище - за икономисти
- Расте търсенето на HR-и
Бизнесът ще има нужда от 226 864 работници и специалисти с висше образование през следващите 3 до 5 години. Това показват данните на Агенцията по заетостта от последното проучване на потребностите на работодателите от работна сила.
Учителят ще продължава да е най-търсен на пазара на труда. Нито едно място за педагози обаче не е обявено в областите Видин, Ловеч, Разград и Търговище.
Глад ще има и за специалисти в икономиката. В четири области - Кърджали, Ловеч, Сливен и Ямбол, обаче не са заявени места за тях. Най-нужни те ще бъдат в Търговище, където всеки трети работодател е посочил нужда от икономисти през следващите 3-5 години. Следват областите Велико Търново - с 23% от всички заявени потребности от висшисти, и в Софийска област с 18%. Броят на заявените
места за икономисти обаче намалява с 20,8% спрямо заявките от 2023-а
Търсените специалистите от направление Икономика и Администрация и управление съставляват общо 7,1% от заявените нужди на работодателите от специалисти с висше образование в близките 3 до 5 години.
Отчита се спад на дела им от общите потребности от висшисти с 2,9 пункта спрямо заявените при проучване 2023 г.
41 353 ще са местата за подготвени специалисти
за всички 20 специалности в област медицина и здравни грижи
Това са 18,2% от всички заявени потребности от висшисти. В 24 области работодателите заявяват потребност от специалисти по медицина, фармация, дентална медицина и здравни грижи. Такива няма да са нужни във Видин, Габрово, Монтана, Търговище и Ямбол.
София логично ще изпитва най-големия глад за тях, като нуждата е 16 466 души. Това е с 25,65% повече спрямо 2023 г. Във Варна пък ще трябват 6318 медици, в Бургас - 2978, а Плевен - 1960.
"Проблемът с липсата на достатъчно кадри ясно се вижда, ако се отчете фактът, че сега
много лекари и медицински сестри работят в повече от едно болнично заведение
Не по-различно е положението с персонала, полагащ здравни грижи за хора. Именно последният е и сегментът от системата на здравеопазването, който е най-слаборазвит у нас - грижите за възрастни хора, за деца, за хора с увреждания и болни", обясняват експертите. Най-нужни ще са медицинските сестри, като за тази позиция са заявени 6645 позиции. Следват лекарите с 6645 заявки от работодателите. 4 хил. пък ще са нужните зъболекари, а още 3 хил. души ще трябват в аптеките.
Специалисти в социални дейности и администрация и управление ще се търсят в 23 области. Местата за прависти пък ще са 4530.
6 специалности са посочени само от работодателите в една област, като сред тях са корабна електротехника, речно корабоводене, организация и управление на военните формирования на тактическо ниво, масажист и др.
Висшисти в стратегическите професионални направления - Информатика и компютърни науки ще са най-търсени от работодателите след 3-5 години в областите София-град, Варна, Пловдив и Стара Загора. Не са отчетени потребности от висшисти по информатика и компютърни науки в 10 области - Видин, Монтана, Враца, Габрово, Ловеч, Разград, Русе, Сливен и Търговище. "Броят на заявените потребности в направления Информатика и компютърни науки, Електротехника, електроника и автоматика и Комуникационна и компютърна техника, които са в основата на Индустрия 4.0 намалява спрямо потребностите, заявени през 2023 г.", обясняват експертите от Агенцията по заетостта.
Във Видин пък работодателите ще имат нужда от кадри с висше образование само в 8 направления - Педагогика по..., Психология, Социални дейности, Администрация и управление, Биологични науки, математика, Машинно инженерство и други професии от направление Архитектура.
През следващите 12 месеца ще са нужни59 291 кадри с висше образование
В краткосрочен план най-търсените професии ще са учители, медицински сестри, шофьори и специалисти по труд и работна заплата, лекари. (Виж графиката) В сравнение с година по-рано броят на търсените специалисти с висше образование или правоспособност нараства с близо хиляда души, или с 1,6%. Най-голямо увеличение се отчита при специалистите по управление на човешките ресурси, където нараства търсенето близо 6 пъти от 77 заявки през 2023 г. на 439 през 2024 г. Между 2 и 5 пъти повече ще се търсят хореографи и музиканти, фармацевти, специалисти по здравни грижи, водачи на селскостопански машини, специалисти софтуер, психолози и специалисти по труд и работна заплата.
В 21 области работодатели са заявили потребности от учители. Най-много са в Пловдив - ще са необходими 1447 учители през следващата година, като това са 24,2% от всички търсени специалисти с висше образование. Медицинските сестри са следващите по численост специалисти, от които ще имат нужда работодателите. Общо в страната е заявена необходимост през следващите 12 месеца от 3566 медицински сестри. Най-много са в област Плевен - 649, следват София-град с 281 и Силистра - със 193.
Предприятията, които смятат, че се налага съкращаване на персонал при тазгодишното допитване, са 17 300. Преди година те са били с около 5000 по-малко. "Ръстът от 37,3% на работодателите, принудени да свиват дейността през следващите 12 месеца, е явен знак за влошена бизнес среда и загуба на пазари", пишат още експертите. Преобладаващата част от работодателите - 82%, няма да наемат персонал през следващите 12 месеца. В края на 2022 г. броят на наетите е 2 278 8321 при 426 226 работодателя. През следващите 12 месеца се очаква
да бъдат съкратени 92 500 работни места
Причините според работодателите са намаляване на обема на продажби/производство, икономически, недостатъчни професионални и личностни умения на персонала.
Близо 67% от работодателите посочват затруднения при намиране на търсените хора с висше образование.
С повече от 6% нараства делът на шефовете, които срещат затруднения при намирането на подходящите специалисти спрямо предходната година.
Според работодателите най-честата причина за проблеми при осигуряване на персонал е липса на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите - в 43,1% от случаите.
Обучението на работното място е най-често предпочитаната форма за решаване на проблемите с недостатъчните умения на търсените кадри. Следва обучението преди наемането на работа с 23%.
На трето място пък е кражбата на кадри от конкурентни компании с 20,2%
"Положителен е фактът, че голяма част от работодателите, изпитващи затруднения при намиране на подходящи кадри, се насочват към обучението на работното място. Това ще им позволи да наемат и неподготвени хора, но притежаващи базови умения, които в хода на работата да надграждат и развиват", пише още в анализа на проучването.
Най-сериозни затруднения работодателите срещат при намиране на продавач - консултанти, оперативни счетоводители, готвачи, шивачи, машинни оператори и др. Съставът на най-трудните за намиране професионалисти остава почти без промяна през последните 5 години.
Най-ценно за работодателите умение остава умението за самоконтрол и дисциплина, като е посочено от 87,4%. Комуникативните умения и уменията за сътрудничество (работа в екип) са важни за близо 85% от работодателите, а уменията за решаване на проблеми се посочват от 78,% на първо място. Тези резултати са много близки до резултатите от проучването през 2023 г., като се отбелязва лек ръст с 2-3 пункта на дела на работодателите, посочили тези умения като приоритетни. Продължава тенденцията работодателите да разчитат на първо място на способността на наетия персонал да управлява емоциите си и да спазва правилата.