Зам.-кметът Владимир Темелков обяви, че предлага по 50 000 лв. от собствените си пари на проектантите, които се заемат със сградите на Математическата гимназия, СУ "Свети Патриарх Евтимий" и ОУ "Княз Александър I"
Община Пловдив ще сезира главния прокурор, ДАНС и всички институции заради жалбите от страна на Камарата на архитектите срещу обществените поръчки за милиони за нови сгради на три училища в града. Това обяви зам.-кметът с ресор "Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование" Владимир Темелков.
"Ние ще направим доста сериозна жалба до главния прокурор, до ДАНС, до НАП, включително и до служебния премиер. Искам да попитам ДАНС това не е ли заплаха за националната сигурност, не е ли атака срещу образованието? И ще питаме официално. Както питаме НАП отчетени ли са тези пари, защо са целево похарчени за жалби", каза Темелков. Той посочи, че за всяка жалба в Комисията за защита на конкуренцията се плаща по 4500 лв.
Причината за раздора между градската управа и архитектите са именно поръчките за Математическата гимназия, СУ "Свети Патриарх Евтимий" и ОУ "Княз Александър I". Процедурите бяха обявени на инженеринг, но според част от гилдията на архитектите това не трябва да се прави.
Темелков припомни, че от десетилетия в Пловдив не е строено училище и че в миналия мандат градът изгуби пари за нова сграда. По тази причина целта на новата администрация била това да се промени. "В края на февруари получихме по 7,5 млн. лв. за всяко училище, което е недостатъчно, но е едно добро начало. Пред нас беше изборът дали да изберем процедура по инженеринг или първо проектиране и после строителство", каза зам.-кметът. По думите му след дълго проучване общината стигнала до извода, че ако изберат втория вариант, всичко би отнело 3 години, затова се спрели на инженеринг. Последвали неуспешни жалби в КЗК от страна на Камарата на архитектите, които после са били отхвърлени и от Върховния административен съд. Темелков добави, че в понеделник ще бъдат отворени офертите за Математическата гимназия.
Според зам.-кмета зад жалбите стоят "нечисти помисли", от определени хора в пловдивската гилдия на архитектите. В анонимно обаждане му казали, че голяма част от софийските не били съгласни с позицията на колегите си под тепетата. "Може би председателят на пловдивската гилдия се опитва да си осигури удължаване на мандата, който скоро приключва", каза Владимир Темелков. И добави, че в продължение на близо година не е била искана среща с него, а в общината единствено пристигали писма с условия.
Темелков посочи, че инженерингът не е порочна практика и даде пример с няколко други училища в Пловдив, за ремонта на които са били обявени такива поръчки и не е имало проблем, като "Яне Сандански" и "Елин Пелин". По думите му заради усилията на общината са спестени 2 години от дългата процедура по строителството на новите школа.
"Сумите за проектиране ли са интересните? Защото МГ-то има близо един милион проектиране, другите две училища имат заедно толкова. За това ли се извършва репресия върху нас като община и поръчките за нови сгради? Реторично питам: "Желае ли някой да проектира, има ли нечисти помисли". Използва ли гилдията, да говори от нейно име, за да се случат тези неща", попита зам.-кметът. И каза, че никой не е обжалвал поръчките за училищата "Яне Сандански", "Райна Княгиня" и "Димитър Талев", които са били обявени на инженеринг след трите по-големи, но там за проектиране са предвидени 10-20 хил. лв. "Няма достатъчно пари, няма сметка", заяви той. Темелков добави още, че тъй като архитектите били заплашени с отнемане на права, ако участват в проектите на Математическата гимназия, СУ "Свети Патриарх Евтимий" и ОУ "Княз Александър I", той взел решение да обяви финансова награда от по 50 000 лв., които ще извади от джоба си, за тези, които поемат риска да се захванат с тях.
Със зам.-кмета говори и председателят на камарата на строителите Пламен Иванов, който обясни, че инженерингът създава повече проблеми на тях, тъй като поемат повече отговорности, отколкото по принцип биха. Освен това по думите му всички можели да видят, че този метод на работа е по-добър, тъй като модерните жилищни комплекси се строели така и били по-качествени.
Директорите на училищата, които които имат проблеми със сградите, сред които е и Хуманитарната гимназия, тъй като тя "съжителства" с "Княз Александър I", изказаха подкрепа за общината. Те обясниха, че работата на двусменен режим пречи на учениците. А директорът на Хуманитарната Емил Начев посочи, че такъв режим ще е възможен до 2027 г.
Владимир Темелков съобщи, че жалбата в момента се изготвя и ще бъде изпратена най-вероятно до понеделник.