Протест събра на митинг днес пред сградата на Регионалната инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ във Варна граждани от село Славеево, село Соколово, община Балчик, и от общините Добричка, Силистра, Шумен, Варна, Вълчидол, Никола Козлево, Вълчедръм. Днес на заседание Експертен екологичен съвет предлага на директора на РИОСВ-Варна, да издаде решение по ОВОС за одобряване осъществяването на инвестиционно предложение за "Изграждане на ветроенергиен парк „Изгрев и съпътстваща техническа инфраструктура" в поземлени имоти в землищата на селата Славеево, Пчелино, Одърци, община Добричка.
„Мястото на ветрогенерагорните паркове не е върху земеделска земя, а на терени, определени от държавата в национален план за зоните за тях. Държавата не е готова с този план.В Европейския съюз само в Дания е изготвен такъв план. Другите страни са предупредени, че трябва да изготвят своите планове, в които приоритетно да се предоставя възможността за изграждане на ВЕИ паркове за добив енергия. Срокът е до февруари-март", каза Владимир Калчев, председател на националната гражданска инициатива „Бялата лястовица". „Установено е, че инфразвукът, който се отделя от ветрогенераторите, влияе на микроорганизми, птици, както и на здравето на човека. „Затова настояваме да се спре с изграждането на ветрогенераторни паркове в близост до населени места, както и върху земеделска земя. Затова и днес на митинга приехме отворено писмо", добави Калчев. Не трябва да се допуска на поставянето на ВЕИ-съоръжения на земя от първа до седма категория, както и върху мери и пасища, заявиха протестиращите.
Инвеститорите, тъй като държавата няма план, използват реда да подават предложения по Закона за устройство на територията до общинските съвети." Има инвеститорски намерения за изграждане на ветрогенераторни паркове в общините Каолиново и Никола Козлево. Общественото обсъждане е формално, почти няма време за задаване на въпроси, а отговори не получаваме", заяви Димитър Вълчанов от Шумен.
Отворено писмо беше прието на протеста. То е до президента на Република България, министър-председателя, председателя на Народното събрание. В него се настоява за произвеждането на национален референдум. „Като най демократичната форма за пряка демокрация и правото българския народ поне веднъж в най новата си история да бъде информиран за ползите и вредите от изграждането на съоръжения за получаване на енергия от възобновяеми източници – ветрогенератори, фотоволтаиции и други ВЕИ, и да гласува „ Подкрепя ли да не се предоставя земеделска земя от 1-ва до 7-ма категория; мери и пасища за изграждане на съоръжения за ел. енергия от ВЕИ-фотоволтаици и ветрогенератори на територията на Република България", се казва в писмото. Протестиращите упълномощават Националната гражданска инициатива „Бялата лястовица", която организира подписка в страната, да координира предстоящите действия.
В Отвореното писмо се настоява и да се спре с унищожаването на националното богатство на България от Общинските съвети, които противозаконното предоставят терени - земеделски земи, за изграждане на ветрогенератори, защото са изключително вредните за здравето на хората и унищожават българското земеделие.
„Всички регионални инспекции по околната среда и водите да спазват Европейското и Българско екологично законодателство за съхраняване на хумуса в почвата. Да се допуска изграждане на съоръжения за ВЕИ-ветрогенератори и фотоволтаици само, ако са изпълнени всички изисквания на Европейското и Българско екологично законодателство; Закона за енергията от възобновяеми източници /ЗЕВИ/ и др. Министър-председателят и министърът на енергетиката да изпълняват задълженията си и, съгласно Закона за енергията от възобновяеми източници/ЗЕВИ/, да наложат провеждането на държавната политика по този закон. Да установят защо и как се разрешават рискови проекти, които по същество са в разрез със националното и европейско законодателство, макар на хартия процедурите да са преминали законосъобразно, какви са мащабите на раздробяване на проекти и има ли умисъл в установените порочни практики", са други искания в писмото.
„Този вятърен парк не попада в защитени територии и не представлява екологична опасност. Сравнително отдален е от населеното място. Два пъти е връщан докладът, той е допълван", казаха от РИОСВ-Варна, преди началото на заседанието на Ескпертния екологичен съвет.