На храмовия празник, 6 декември, храмът-музей "Св. Никола" в Елена, който е паметник на културата с национално значение, ще работи с вход свободен.
Екскурзоводите на музея ще са на разположение, за да разкажат интересни факти относно историята на църквата. Миряни и поклонници ще могат да видят и обновената експозиция с ръкописна и старопечатна литература.
Църквата е част от архитектурно-историческия комплекс „Даскалоливницата" и е един от символите на възрожденския град.
Предполага се, че „Св. Никола" е строена в края на XV и началото на XVI век. Постройката е с форма на ранновизантийска базилика.
Летописен надпис от Дойно Граматик от 1804 г. разказва за опожаряването й през 1800 г. от турски разбойници и повторното й възстановяване из основи с труда и даренията на еленски чорбаджии.
Впечатляващите стенописи, правени в периода 1806 – 1813 г., са дело на монаси от Хилендарския манастир и са в типичен светогорски стил.
Тайните на най-старата светиня в Еленско разкрива църковен псалтир от 1518 г. . Той е част от колекцията около 340 ръкописни и старопечатни книги. Част от тях са експонирани в притвора на храм „Св. Никола".
Най-старият ръкопис, показан в църквата, датира от 1472 година. Сред ценните реликви са и богослужебни книги от XVI до XIX век. Експонатите досега бяха изложени в дървени витрини с обикновено стъклено покритие. Поради конструктивните особености на църквата, влажността е висока и старите витрини бяха неподходящи за доброто им опазване. Затова старините вече са изложени в защитена атмосфера.
От 11 ч. в двора на архитектурно-историческия комплекс ще бъде раздаден никулденски курбан за здраве. Рибата за него традиционно осигурява кметът Дилян Млъзев.