Протест организират представители на националната гражданска инициатива „Бялата лястовица" в четвъртък – 5 декември, пред сградата на Регионалната инспекция по околната среда и водите в град Варна от 9 чоса, съобщи председателят й адвокат Владимир Калчев. Гражданската инициатива е изразител на недоволството срещу продължаващото унищожаване в България на плодородни земеделски земи с изграждането на ветрогенераторни и соларни паркове.
На протеста ще присъстват граждани от добричките села Славеево, Соколово, от Силистра, от Шумен, от Варна, Вълчи дол.
Националната гражданска инициатива „Бялата лястовица" настоява да се спре с унищожаване на националното богатство на България от страна на общинските съвети и областни управители, които противозаконното предоставят земеделски земи за изграждане на ветрогенератори, а те доказаноа са изключително вредни за здравето на хората и унищожават българското земеделие.
„Настояваме РИОСВ да спазва европейското и българското екологично законодателство за съхраняване на хумуса в почвата, като прилага Наредба №26 от 1996 г. за рекултивация на нарушени терени, подобряване на слабопродуктивни земи, отнемане и оползотворяване на хумусния пласт. Престъпление е хумусът да се унищожава заради ветрогенератори и фотоволтаици или да се изнася извън България.Настояваме министър-председателят и министърът на енергетиката да изпълняват задълженията си и съгласно Закона за енергията от възобновяеми източници /ЗЕВИ/ да провеждат държавната политика по този закон и определят приоритетните зони за изграждане на съоръжения за енергия от вятърна енергия.
Престъпната „Зелена сделка" е причината за изключително големия интерес за изграждане на ветрогенераторни паркове на територията на цяла България, но най-голяма концетрация на инвестиционни предложения има в Северна България - Монтана, Плевен, Шумен, Силистра, Варна, Добрич. Заобикаляйки Закона за енергия от възобновяеми източници /ЗЕВИ/, Закона за опазване на земеделските земи и наредбите към него, чуждестрани инвеститори заграбват българска земя за свое лично забогатявяне, а българските институции безучастно наблюдават това. Хората са измамени в очакванията за евтин ток.
Българската държава в лицето на Министерски съвет не предприема законови действия за пресичане на този грабеж, като не задължава инвеститорите да изпълняват ЗЕВИ; директивите и препоръките на Европейската комисия за насърчаване на производството на енергия от ВЕИ и поради това България ще търпи наказателни процедури от ЕС", се казва още в декларацията на гражданската инициатива.
Протести и обществени обсъждания вече се състояха и в Добрич по повод инвестиционни намерения за изграждане на ветроенергийни паркове в земеделски земи на територията на села в община Добричка. Става дума за над 30 села. От общинската администрация беше подготвен и местен референдум, който не се състоя. Инвестициционни намерения за изграждане на ветроенергийни паркове има и към поземлени имоти в общините Балчик, Куршари и др. в област Добрич.