С празнична света литургия и откриване на барелеф на създателя на съвременната арменска азбука Месроб Мащоц арменската православна общност във Варна отбеляза 180 години от създаването на храм „Свети Саркис".
„Най-важната мисия за мен е да привлека младите хора в църквата", обяви преди началото на литургията отец Мелконян и призна, че ще ползва всички възможности,
които новите технологии дават, за да достигне с Божието слово до възможно най-голям брой вярващи.
Воден от това свое желание духовният водач на православните арменци във Варна, качва службите в интернет, включително с преводи на български и на
английски език, за да преодолява езиковата бариера с генерациите, които не владеят добре арменски.
„Децата учат в български училища, както е редно, а наш дълг е да направим възможно те да знаят и майчиния си език – арменския". Това е и мотивацията ни, със
съдействието на Църковното настоятелство на храм „Свети Саркис", да поставим барелеф с облика на създателя на съвременната арменска азбука пред прага на
арменското училище в града. Така децата, които идват, по най-естествен начин започват да научават буквите, а после и арменския език, който е доста труден".
Така председателят на Арменската благотворителна общност ХОМ – Шохик Симонян, обясни мотивите за поставянето на образа на Месроб Мащоц на входа на училището.
Роденият през 362 г арменски духовник е и преводач, и основоположник на съвременната арменска азбука и училище.
Днешният храм „Свети Саркис" във Варна датира фактически още от XVII век.
Църквата е гробищен храм, изгорял при неизвестни обстоятелства. Олтарното пространство на църквата е настлано с надгробни плочи от 1677, 1695, 1775 г.
Съграждането на сегашния храм започва по инициатива на тогавашния първенец на варненската арменска общност хаджи Саркис Хайрабедян и отец Хаджи Харутюн.
Строежът е завършен и на 25 януари 1844 г., когато е и осветена църквата.
Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат" в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария на Католикосата на Великия дом на Киликия в Бикфая.
На 9 септември 1990 г. е ръкоположен за свещеник от Негово Високопреосвещенство рхиепископ Сурен Катароян, глава на Берийската епархия. След ръкополагането си започва служението си като игумен в Мемориалния комплекс на априлските мъченици в Дер Зор.
По-късно служи като пастир в църквата „Свети Георги" в Нов Хаджн и църквата „Свети Саркис" в
Нов Сис, Ливан, до 1996 г.
През тези години отец Армен активно се ангажира с духовното и морално образование. Той е
редактор на религиозно-етичния вестник „Маштоц", организира лекции и основава младежкия
хор „Мегри".
От 1996 до 2018 г. служи като гостуващ свещеник в Германия и Нидерландия.
По негово искане на 1 ноември 2024 г. е освободен от служението си в Патриаршеската делегация на Западна Европа.
Отец Армен е семеен, има четири деца.
Владее английски, нидерландски, немски, френски, арабски, турски, кюрдски езици.