- Входът е безплатен, вечер ще се заключва
- Възстановена е по великолепен начин, отбеляза откривателят на обекта археологът Елена Кесякова, която не бе поканена на церемонията
С духова музика и пременени като римляни ученици бе открита реставрираната Източна порта - главният вход на античния Филипопол. Много действащи управници се наредиха най-отпред пред древните колони. Лента не беше прерязана, а церемонията мина само с една пита.
"Неуместен е такъв ритуал за паметник от II век, няма как да се реже лента", обясниха от протокола.
Един човек сред многото хора беше и радостен, и тъжен. Очите му се насълзиха. Това бе реставраторът Никола Стоянов, застанал встрани от официалните лица. Без неговия труд този паметник днес нямаше да изглежда така импозантно.
"Бяха ме забравили, вчера в последния момент се обадиха да ме поканят", сподели скромно специалистът. Призна, че е щастлив, но и тъжен, защото проектантът на обекта арх. Галя Пировска не успя да дочака откриването му. "Това беше лебедовата й песен, а тя е прекрасен и ерудиран специалист, но си отиде на 30 септември", каза реставраторът и очите му се навлажниха.
По думите му издигането на колонадата е било изключително сложно. "За металното подсигуряване трябваше да перфорираме колоните по цялата им височина заедно с капителите, базите, архитрава, за да ги захванем. Под всяка от тях има надолу пилоти на 4 метра и всички те са обединени със стоманобетонен трегер и специална арматура за здравина", разказа той за сложността на реставрацията. Сега колоните се извисяват на около 6 метра.
"Да се поздравим с един прекрасен обект, пример за археология, експонирана в градска среда", възторжена бе арх. Румяна Пройкова. На специалистите, възстановили не един античен обект в Пловдив, им направи впечатление отсъствието на доайена на археолозите в Пловдив. Сред присъстващите я нямаше Елена Кесякова, разкрила и проучила обекта заедно с друг знаков археолог, който не е сред нас - Лилия Ботушарова. Това става между 1977 и 1980 година.
Пред "24 часа" Кесякова призна, че не е поканена, но по никакъв начин не демонстрира обида. "Радвам се, че в залеза на моя живот, 44 години след проучването ни Източната порта е реставрирана и експонирана по великолепен начин", каза археоложката.
И се върна в онези времена, когато в продължение на цели 4 години без прекъсване са разкривали пласт по пласт и елемент по елемент от паметника. "Ботушарова работеше по крепостната стена, а аз - по съоръженията. Работата беше сложна, много хора се трудиха. Това, което сега се вижда, е резултат от нашата труд с Ботушарова. Източната порта е много богата на материал. В нея се преплитат различни периоди и се проследява топографското развитие на града от елинистическата епоха до късната античност", отбеляза пред "24 часа" Кесякова.
Колежката й Мая Мартинова, която с Биляна Здравчева направиха последните проучвания, отбеляза, че в далечната 1977 г. на това място е трябвало да се построи стоматологична поликлиника. След появата на древните останки строежът е бил спрян. "Трябва да отдадем заслуженото признание на Лилия Ботушарова и Елена Кесякова", каза тя.
По думите й четири десетилетия и половина този обект незаслужено е бил пренебрегван. "Сега Пловдив се сдоби с още една перла в туристическата огърлица", добави Мартинова.
Кметът Костадин Димитров не пропусна да отбележи, че днес паметникът блести благодарение на редица кметове, реализирали проекта "По крепостните стени на Филипопол". Той е убеден, че мястото ще бъде наситено освен с туристи и с културни събития.
"Входът ще е безплатен, но вечер, за да няма вандализъм, обектът ще се заключва. Източната порта ще е част от туристическите турове. Управлението й се поема от "Старинен Пловдив", каза Димитров. Той очаква скоро да бъде открит за посетители и другият голям обект - Небет тепе, както и обновеният античен Одеон, който вече е с акт 16.
"Честито на пловдивчани, честито и на моя екип! Този проект беше спасен от нас в последния момент в началото на мандата ни", не пропусна да отбележи и предшественикът му Здравко Димитров. Той дойде на откриването със своите заместници Величко Родопски, Анести Тимчев и Тодор Чонов. Но отказа да застане сред действащите управници. В края на церемонията Зико се снима с тях.